nahoru

Anonymní akcie Čapího hnízda držel Babišův dvorní právník

ČTK 21. března 2016 • 10:55
Anonymní akcie Čapího hnízda držel Babišův dvorní právník
foto: ČTK, Alexandr Janovský

U strategických rozhodnutí při čerpání sporné padesátimilionové evropské dotace pro Farmu Čapí hnízdo stál "dvorní právník" vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Václav Knotek, uvedl server HlídacíPes.org. Anonymní akcie farmy údajně držel společně s Gabrielou Knapovou, která podle serveru rovněž pracuje v právním oddělení Babišova holdingu Agrofert.

Místopředseda vlády a šéf ANO tvrdí, že zná jméno vlastníka farmy z doby, kdy žádala o dotace, nemíní ho ale zatím prozradit. Situací se bude večer zabývat předsednictvo hnutí ANO, ve středu se má konat kvůli Čapímu hnízdu mimořádná schůze sněmovny.

Právník Agrofertu Knotek údajně vedl například zasedání valných hromad farmy, je také podepsán pod klíčovým krokem - změnou stanov Farmy Čapí
Václav Knotek Václav KnotekFoto Nadace Agrofert
hnízdo. Působí či v minulosti působil ve statutárních orgánech 16 Babišových firem. Je členem správní rady Babišovy Nadace Agrofert, kde kromě něj zasedá už pouze Babiš s partnerkou Monikou. "O Babišově úzké vazbě na Knotka svědčí i skutečnost, že mu svěřil svoji plnou moc při zastupování na jednání svých firem (například u firmy Kostelecké uzeniny)," napsal server.

Za Babišovu firmu IMOBA také podepsal kupní smlouvu na pozemky a nemovitosti, na nichž posléze vyrostlo Čapí hnízdo. O dva roky později Knotek na valné hromadě navrhl, aby se změnil název původní Babišovy firmy ZZN Agro Pelhřimov na Farma Čapí hnízdo, a.s. Knotek také v této době, v roce 2008, přinesl na valnou hromadu akcie firmy. Prokázal se údajně deseti kusy akcií v celkové hodnotě milion korun. Zbývajících deset kusů v téže hodnotě přinesla na valnou hromadu Knapová.

Pokud ovšem, jak tvrdí Babiš, patřily akcie farmy někomu jinému, musel je tento zatím neznámý majitel získat právě od Knotka či Knapové. "V obchodním rejstříku však o prodeji či převodu akcií není ani zmínka," uvedl web. Knotek na dotazy serveru nereagoval, Knapová byla na dovolené.

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do Babišova holdingu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Pravice Babiše viní z účelového obcházení dotačních pravidel.

ČTK


Klíčová slova: babiš, dotace, Čapí hnízdoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.