Čapí hnízdo: Anonymní akcie držel Babišův dvorní právník | Reflex.cz
nahoru

Anonymní akcie Čapího hnízda držel Babišův dvorní právník

ČTK21. března 2016 • 10:55
Anonymní akcie Čapího hnízda držel Babišův dvorní právník
foto: ČTK, Alexandr Janovský

U strategických rozhodnutí při čerpání sporné padesátimilionové evropské dotace pro Farmu Čapí hnízdo stál "dvorní právník" vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Václav Knotek, uvedl server HlídacíPes.org. Anonymní akcie farmy údajně držel společně s Gabrielou Knapovou, která podle serveru rovněž pracuje v právním oddělení Babišova holdingu Agrofert.

Místopředseda vlády a šéf ANO tvrdí, že zná jméno vlastníka farmy z doby, kdy žádala o dotace, nemíní ho ale zatím prozradit. Situací se bude večer zabývat předsednictvo hnutí ANO, ve středu se má konat kvůli Čapímu hnízdu mimořádná schůze sněmovny.

Sirky, kanystr a puč na Babiše
Bohumil Pečinka 18. března 2016 • 15:39

Sirky, kanystr a puč na Babiše

Právník Agrofertu Knotek údajně vedl například zasedání valných hromad farmy, je také podepsán pod klíčovým krokem - změnou stanov Farmy Čapí
Václav Knotek
hnízdo. Působí či v minulosti působil ve statutárních orgánech 16 Babišových firem. Je členem správní rady Babišovy Nadace Agrofert, kde kromě něj zasedá už pouze Babiš s partnerkou Monikou. "O Babišově úzké vazbě na Knotka svědčí i skutečnost, že mu svěřil svoji plnou moc při zastupování na jednání svých firem (například u firmy Kostelecké uzeniny)," napsal server.

Za Babišovu firmu IMOBA také podepsal kupní smlouvu na pozemky a nemovitosti, na nichž posléze vyrostlo Čapí hnízdo. O dva roky později Knotek na valné hromadě navrhl, aby se změnil název původní Babišovy firmy ZZN Agro Pelhřimov na Farma Čapí hnízdo, a.s. Knotek také v této době, v roce 2008, přinesl na valnou hromadu akcie firmy. Prokázal se údajně deseti kusy akcií v celkové hodnotě milion korun. Zbývajících deset kusů v téže hodnotě přinesla na valnou hromadu Knapová.

Zeman posvětil čapí lumpárnu
Jiří X. Doležal 18. března 2016 • 07:19

Zeman posvětil čapí lumpárnu

Pokud ovšem, jak tvrdí Babiš, patřily akcie farmy někomu jinému, musel je tento zatím neznámý majitel získat právě od Knotka či Knapové. "V obchodním rejstříku však o prodeji či převodu akcií není ani zmínka," uvedl web. Knotek na dotazy serveru nereagoval, Knapová byla na dovolené.

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do Babišova holdingu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Pravice Babiše viní z účelového obcházení dotačních pravidel.

Dopis Babiše k Čapí hnízdogate: Nic jsem neudělal a ta částka taky nesedí

ČTK


Klíčová slova: babiš, Čapí hnízdo, dotace


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější