nahoru

Zeman posvětil čapí lumpárnu

Jiří X. Doležal 18. března 2016 • 07:08
Zeman posvětil čapí lumpárnu
foto: ČTK/DPA/Candy Welz

Je to dobré, nepoctivost se stává oficiální politickou koncepcí země. Prezident republiky přislíbil návštěvu usedlosti, která doslova symbolizuje dotační lumpárnu. Panu prezidentovi to však evidentně nevadí a pojede do toho symbolu neoprávněného čerpání dotací zdobit.

Četl jsem - shodou okolností na Babišově serveru idnes.cz, ale přesto zcela objektivně a zodpovědně pojatou - analýzu, že vlastnické kejkle kolem Čapího hnízda byly nejspíše legální.

Že v době, kdy farma dotaci dostala, byl v jejich přidělování takový bordel, že peníze na malé a střední podnikání dostávaly firmy s anonymními vlastníky, aniž by kdokoliv prověřoval, zda jsou skutečně malí a střední. Takže asi nelze tvrdit, že Babiš s Čapím hnízdem spáchal podvod. Podívejme se tedy, co tam vlastně spáchal.

Nejprve - jako velký, nikoliv malý, či střední podnikatel - přes nějakou svou firmu Čapí hnízdo vlastnil. Pak farmu převedli na anonymní akcie. S anonymním vlastníkem firma získala dotace pro malé a střední podnikatele.

Pak, hned jak to bylo možné, aby o dotaci zpětně nepřišla, přeputovala firma vlastnicky zpět do Babišova imperia, které pořád ještě nebylo malé a střední, ale naopak velké jako kráva. Prostě nepoctivým fíglem získal velký subjekt peníze určené pro malé subjekty.

Jak něco takového nazvat, když to není trestný čin dotačního podvodu? Já bych navrhl slovo totálně neetický postup, česky pak lumpárna. Ve středu však na Hrad zavítal Andrej Babiš, pohovořil s panem prezidentem. A když odešel, utweetnul se pan Ovčáček:

Takže - pan prezident svou návštěvou legitimizuje jak Čapí hnízdo, tak Andreje Babiše. Skandál neskandál, dotace sem nebo tam, Zeman jede na klokany. Proč tu lumpárnu pan prezident takto podporuje, legitimizuje? Odpověď je nasnadě. On i Babiš míří na stejného voliče, českého burana.

A v očích českého burana je hrdina ten, kdo nějakým švindlem získal prachy. Proto švindl Čapí hnízdo nejenže nebude Babiše stát křeslo ministra, ale dokonce mu ho požehná i Zeman, a lid je za to v příštích volbách zvolí jednoho prezidentem a druhého premiérem.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější