nahoru

Existuje vůbec Babiš? Nebo se nám jen zdá?

Jiří Leschtina10. března 2016 • 17:19
Existuje vůbec Babiš? Nebo se nám jen zdá?
foto: Jan Ignác Říha

Nové světlo do policejního vyšetřování podezření z dotačního podvodu při stavbě Čapího hnízda vnesl Andrej Babiš. O téhle farmě, o níž mluvil jako o nejlepším projektu, co kdy vymyslel, na serveru Novinky.cz teď prohlásil: „Není to moje, je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“

Půjde-li to takhle dál, možná se dočkáme v rámci Babišova oprošťování se od Hnízda dalších překvapivých odhalení. Třeba se od něj dozvíme, že nikdy neměl nic společného se svou přítelkyní Monikou, s níž žije ve společné domácnosti.

Podle zjištění časopisu Faktor S totiž v době, kdy společnost Farma Čapí hnízdo nebyla oficiálně součásti holdingu Agrofert a měla utajeného majitele, dohlížel na hospodaření firmy i bratr Moniky Babišové Martin Herodes.

Předsedkyní dozorčí rady této přechodně anonymní společnosti byla Babišova dcera z prvního manželství Adriana Bobeková. Dozvíme se od Babiše, že o ní nikdy neslyšel? Stejně jako neví o pokutě šest miliónu korun, kterou tehdy úřady centru Čapí hnízdo vyměřily za špatné čerpání dotací na základě auditu, o němž Babiš do teď tvrdil, že neodhalil žádná pochybení?

Snad by bylo zábavné sledovat, jak se Babiš zaplétá do vlastních lží a kličkuje jako vyplašený zajíc. Kdyby nešlo o skandál, narůstající do obřího rozměru. Čím dál víc to vypadá, že tenhle samozvaný bojovník proti korupci vypočítavě z Agrofertu vyvedl společnost Farma Čapí hnízdo, aby dosáhl na dotaci z Evropských fondů pro malé a střední firmy, kterou by koncern agrofertího rozměru nikdy nemohl získat. A když padesát miliónů shrábl, pak zase farmu odkoupil zpátky. Od koho? To neví.

Smích definitivně mrzne na rtech, když si uvědomíme, že máme co do činění s ministrem financí, jehož úkolem je dohlížet, aby veřejné prostředky byly rozdělovány průhledně a v souladu se zákonem. A který není schopen rozptýlit podezření, že sám podváděl. Ale možná se jednou od Babiše dozvíme, že jako není politikem, tak vlastně ani není ministrem. Že se nám jen zdá.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější