nahoru

Západní firmy testovaly za studené války léky na východních Němcích. Pod kontrolou obávané Stasi

bar16. března 2016 • 21:00
Západní firmy testovaly za studené války léky na východních Němcích. Pod kontrolou obávané Stasi
foto: Profimedia.cz

Nejméně 900 lékařských experimentů provedly západní farmaceutické společnosti v dobách studené války, konkrétně mezi lety 1961 až 1989, na lidech v komunistickém východním Německu. Testy byly prováděny ve spolupráci s vládou NDR a pod kontrolou obávané tajné policie Stasi.

Některé firmy využily benevolentnějších východoněmeckých zákonů a testovaly i léky, které už byly na trhu, což by na Západě dělat nemohly.

Informace o tomto tajném programu se objevila už v roce 2013 v časopise Der Spiegel, ale až teď ho podrobně ve své zprávě popsal berlínský Institut lékařské historie a etiky. Informoval o tom list Die Welt.

Důvodem testů a souhlasu orgánů NDR s nimi, byl akutní nedostatek tvrdé západní měny. Zpráva je k západním farmaceutickým firmám velmi kritická a obviňuje je zejména z masového porušování etických norem.

Testy v NDR provádělo 75 firem z 16 zemí, především ze západního Německa, ale také ze Švýcarska, Francie, USA a Velké Británie. Do programu byly zapojeny i známé společnosti jako Bayer, Pfizer a Roche.

Přes nově zveřejněnou zprávu, nejsou podle expertů informace o testování léků západními firmami v NDR stále dostatečné.

bar


Klíčová slova: zdraví, komunismus, lékařství, StasiDiskuse ke článku