
Po sjednocení Německa v roce 1990 bylo zdokumentováno více než tisíc případů východoněmeckých sportovců, jejichž zdraví poškodilo braní dopingu. Mnoho z těchto lidí k užívání zakázaných látek nutili. Program dopingu se v NDR jmenoval Staatsplanthema 14.25. Bohužel si vyžádal i oběti na životech.
Podle lékařů například mnohonásobný medailista z olympiád i světových a evropských šampionátů, vzpěrač Gerd Bonk, zemřel v roce 2014 na důsledky užívání dopingu. Měl 63 roků, ale už od svých 37 let trpěl vážnými nemocemi a byl v invalidním důchodu.Německá vláda podle ministra vnitra Thomase de Maizièra dá ze zvláštního fondu každému podobně postiženému bývalému sportovci podporu 10 500 eur. Už v roce 2002 vláda vyplatila 194 obětem řízeného dopingu z časů NDR dohromady dva milióny eur.
Mnoho sportovců o státem řízeném dopingu ve východním Německu ale prozradilo podrobnosti až po mnoha letech. Někteří příslušným orgánům navíc tvrdili, že ve sportovním prostředí NDR docházelo také k sexuálnímu zneužívání, fyzickému násilí, a dokonce projevům sadismu.
Jak upozornil web thelocal.de, zvláštní je, že k současné iniciativě vlády se vůbec nepřipojil Německý olympijský výbor. Ten se tváří, že se ho starý problém netýká. I když jeho východoněmecká část se kdysi samozřejmě na státem řízeném dopingu významně podílela.O státem řízeném dopingu u nás v dobách komunismu vypráví film Fair Play (2014), který natočila režisérka Andrea Sedláčková.