nahoru

Snowboarding upadá. Nejsou sponzoři ani sníh

ČTK14. března 2016 • 07:33
Snowboarding upadá. Nejsou sponzoři ani sníh
foto: Pixabay

Během posledního desetiletí bral snowboarding útokem lyžařské svahy, ale nyní jeho popularita klouže dolů rychleji, než olympijský šampión na trati, napsal zpravodajský server The Times.

Sport, který vnesl rebelské a uvolněné postoje do snobských lyžařských středisek i na zimní olympijské hry, je v krizi. Tedy alespoň v USA. Příčinou jsou jednak měnící se klimatické vzorce, ale také rozvoj nových typů lyží, které z prodeje vytlačují vybavení pro snowboardisty. A ruku v ruce s tím kráčí klesající zájem inzerentů, sponzorů - i samotných snowboardistů.

Mezi inovacemi tradičního alpského lyžování jsou například tvarované lyže či lyže se zahnutými špičkami na obou stranách, díky nimž je odvěký sport snazší i všestrannější. Lyžaři s oboustrannými lyžemi nyní mohou skákat pozadu a dál pokračovat v jízdě popředu.

Popularita snowboardingu vyvrcholila v sezóně 2010 až 2011, kdy po horských svazích klouzalo na snowboardu téměř 8,2 milionu Američanů, jak uvádí čísla obchodní skupiny Snowsports Industries America.

Od té doby během následujících tří let rok co rok o něco klesla a o něco optimističtější byla jen v loňském roce, kdy se tento sport rozhodlo vyzkoušet víc mladších teenagerů a žen.

Objem prodaného snowboardového vybavení klesá o 60 milionů dolarů ročně, uvedla Národní asociace sportovního zboží, která sleduje prodej na americkém trhu.

Podle odborníků se na propadu paradoxně podepsal i rychlý rozmach mnohamiliardového snowboardového průmyslu, který se tím stal zranitelným vůči poklesu poptávky, jakmile opadlo první nadšení.

"Trh se přesytil," řekla listu The Times Marie Caseová ze společnosti Board-Trac pro průzkum životního stylu a marketing, která se specializuje na akční sporty.

A součástí problému je i nespolehlivá sněhová nadílka. Čtvrtina všech amerických snowboardistů žije na západním pobřeží, kde v posledních letech napadalo mnohem méně sněhu, než je obvyklé. A sněhová nadílka byla skoupá i na severovýchodě, který je dalším střediskem snowboardingu.

"Bojujeme s tím, že jsme závislí na počasí," řekl John Lacy, předseda firmy Burton Snowboards, který patří mezi průkopníky tohoto odvětví. "Když není sníh, těžko lidi přesvědčíme, aby se vydali do hor."

Nejsou sponzoří

Pokles popularity tohoto sportu postihuje dokonce i elitní snowboardisty. Iouri Podladtchikov, švýcarský snowboardista ruského původu, v roce 2014 vyhrál zlatou medaili na U-rampě na olympiádě v Soči. Tehdy měl na prkně logo společnosti Quiksilver vyrábějící oblečení pro snowboardisty. Ta ale v září loňského roku vyhlásila bankrot.

Když se Podladtchikov objevil na konci února v norském Oslu na X Games, což je vrchol sezóny extrémních sportů, měl na spodku svého prkna vlastní umělecký design, protože už nemá žádného sponzora.

Louie Vito, olympionik z roku 2010 a dvojnásobný medailista z X Games, míval jako sponzora firmu Nike, ale přišel o něj před dvěma lety, kdy firma zrušila svou divizi zimních sportů. "Pár špatných zim a odstoupení Nike znamená, že se spousta dobrých jezdců ocitla bez sponzora na boty a oblečení. A to je problém," řekl Vito.

ČTK


Klíčová slova: sport, biatlon, lyže, snowboard, horyDiskuse ke článku