Papež o viru zika: potrat je zločin, antikoncepce je menší zlo | Reflex.cz
nahoru

Papež o viru zika: potrat je zločin, antikoncepce je menší zlo

ČTK19. února 2016 • 09:00
Papež o viru zika: potrat je zločin, antikoncepce je menší zlo
foto: Reuters TV

Interrupce je "zločin" a antikoncepce může být výjimečně považována za menší zlo, prohlásil papež František, když v letadle při návratu z Mexika odpovídal na dotaz, jakými prostředky lze bojovat proti šíření viru zika. "Potrat není menší zlo, je to zločin," řekl papež. Ale "vyhnout se těhotenství není absolutní zlo", dodal v narážce na antikoncepci.

Při jasném rozlišování mezi potratem a antikoncepcí František rovněž připomněl svého předchůdce Pavla VI., který stál v čele církve v letech 1963 až 1978 a svého času povolil jeptiškám v Kongu antikoncepci, protože bývaly znásilňovány vojáky.

Tyto výjimečné případy nicméně nezpochybnily učení Vatikánu, který stále bojuje proti potratům a antikoncepci, aniž by je však stavěl na roveň, poznamenala agentura AFP s odvoláním na encykliku Pavla VI. z roku 1968, která od těch dob nebyla ve Vatikánu zpochybněna.

Papež bojuje s římskou kurií v kauzách zneužívání dětí
Petra Tomanová 17. února 2016 • 10:53

Papež bojuje s římskou kurií v kauzách zneužívání dětí

"Nesmíme si plést zlo, které spočívá v zabránění těhotenství, s potratem. Potrat není teologický problém. Je to lidský, lékařský problém. Zabíjí se člověk pro záchranu jiného. To je zlo samo o sobě. Není to náboženské zlo, ale lidské zlo," argumentoval devětasedmdesátiletý František. "Naopak, zabránit těhotenství není absolutní zlo, a v případě Pavla VI., který jsem zmínil, to bylo jasné. Vybízím rovněž lékaře, aby udělali vše pro nalezení očkovací látky (proti viru zika)," dodal.
Leonardo DiCaprio se sešel s papežem, hovořili o ekologii
Případy nákazy virem, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozku u lidských plodů, se podle Světové zdravotnické organizace prokázaly již v 39 zemích světa.

OSN počátkem měsíce požádala postižené země, aby umožnily ženám přístup k antikoncepci a k potratům. Mnohé latinoamerické země totiž nepovolují ani interrupce, ani antikoncepční pilulky.

Nemáme nutně povinnost rodit děti. Rozhodně ne kvůli penzijnímu systému a Arabům v Evropě
Zástupce Vatikánu při OSN, arcibiskup Bernardito Auza v úterý prohlásil, že sexuální zdrženlivost je nejlepší způsob, jak se vyhnout nákaze, a vyjádřil znepokojení nad výzvami k liberalizaci protipotratových zákonů a nad dostupností antikoncepce v celém regionu.

Stanice BBC na svém webu poznamenala, že papežova vyjádření ohledně zabránění těhotenství v oblastech, kde řádí virus zika, přicházejí v nesmírně důležitém okamžiku. Papež naznačil nečekanou otevřenost k myšlence používat antikoncepci k zabránění dalšího šíření nákazy, což katolickým rodinám v postižených oblastech otvírá dveře k možnosti řídit se v této věci vlastním svědomím.

Chudák papež se zastal Romů a schytal to. Od Romů
Jan Jandourek 11. listopadu 2015 • 15:24

Chudák papež se zastal Romů a schytal to. Od Romů

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější