nahoru

Lech Wałęsa byl možná placený komunistický informátor

Tereza Stonišová18. února 2016 • 16:45
Lech Walesa
Lech Walesa
• foto: 
profimedia.cz

Polští historikové naznačují, že Lech Wałęsa, bývalý polský prezident a hlavní vůdčí osobnost celopolského odborového hnutí Solidarita, mohl být v 70. letech komunistickým informátorem. Informace zatím nejsou ověřené, server BBC odkazuje na polský Institut národní paměti. 

Inkriminující dokumenty byly tento týden sebrány z obydlí bývalého komunistického funkcionáře a ministra vnitra, Czesława Kiszczaka. Podle jednoho z polských historiků, Lukasze Kaminského, kterého citoval server BBC, se dokumenty zdají být autentické. Prozatím však není potvrzeno, že byl opravdu vůdce protikomunistického hnutí sám s komunisty jakkoliv spojen. BBC Wałęsu citovala, když se ve svém prohlášení bývalý státník ostře ohradil proti jakémukoliv spojení s komunistickým režimem a jeho aparátem.

Lech Walesa se chce nadobro zbavit nařčení, že donášel tajné policii

Dokument, který má dokazovat Wałęsovo spojení, má 279 stran. Nyní proběhne jeho důkladná analýza. Není to poprvé, kdy čelil Wałęsa podezření ze spolupráce, podobné náznaky proběhly již v roce 2008, a i tehdy exprezident vše rázně popřel. Podle údajů, které zveřejnil britský deník Independent, měl Wałęsa spolupracovat v letech 1970-1976, tedy několik let před založením slavné Solidarity.

Polsko připravilo zákon, který zakáže užívat termín „polský koncentrační tábor“

Hlavní historik polského institutu historie, který se zabývá právě případem Lecha Wałęsy, podotýká, že i kdyby se z nově objeveného spisu opravdu dalo usoudit, že s komunisty spolupracoval, nikterak to nesnižuje jeho přínos v oblasti polského disentu a vůbec celého transformačního procesu totalitního Polska v Polsko svobodné. „Lech Wałęsa je symbol Polska, a to už nikdo nezničí,“ uvádí pro Independent historik Antoni Dudek.

Před 35 lety vzniklo hnutí Solidarita, ČSSR kvůli němu málem napadla Polsko

Polské odborové hnutí Solidarita, založené v roce 1980, slavilo v roce 2015 35 let od svého vzniku. Polsko se stalo zemí, kde se disidentské hnutí zaktivizovalo na celospolečenské úrovni. Důvodů bylo hned několik, významné důvody například ekonomické – Polákům třeba vadilo neustálé zdražování základních potravin. Díky Solidaritě, která byla krátce i v ilegalitě, začal proces, který skončil až rozhovory u kulatého stolu a definitivním pádem komunismu. Byl to právě Lech Wałęsa, který se stal vůdčí osobností tohoto hnutí, a který se později stal i prezidentem (1990-1995).Klíčová slova: Polsko, Lech Walesa, komunismus, historieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
22,260
29,270
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější