Trump a Sanders vyhráli primárky v New Hampshire, uspěl Kasich | Reflex.cz
nahoru

Trump a Sanders vyhráli primárky v New Hampshire, uspěl Kasich

10. února 2016 • 08:51
Trump a Sanders vyhráli primárky v New Hampshire, uspěl Kasich
foto: Bernie 2016

Donald Trump vyhrál republikánské primárky ve státě New Hampshire, vítězem hlasování demokratů se stal Bernie Sanders, který porazil Hillary Clintonovou. Ta už volební porážku uznala a Sandersovi blahopřála. Překvapením je druhé místo ohijského guvernéra Johna Kasicha mezi republikánskými kandidáty pro listopadové volby prezidenta Spojených států.

Vítězství Trumpa a Sanderse se čekalo, protože se dlouhodobě drželi na čele žebříčků volebních preferencí. Trump podle analytiků potvrzuje svou pozici hlavního republikánského favorita. Po sečtení téměř 90 procent odevzdaných hlasů má na svém kontě 35 procent z nich.

Trump po ohlášení výsledků prohlásil, že Amerika pod jeho vedením "zase začne vyhrávat". Jako vrchní velitel armády prý "vypráská" ozbrojence Islámského státu a dojedná i lepší podmínky pro americký obchod. "Nikdo si s námi nebude zahrávat," řekl americký miliardář.

Opravdovým vítězem voleb v Iowě je floridský senátor Marco Rubio
TOMÁŠ KLVAŇA 2. února 2016 • 07:58

Opravdovým vítězem voleb v Iowě je floridský senátor Marco Rubio

Sanders, který se označuje za demokratického socialistu, podle předpokladů vyhrál se ziskem zhruba 60 procent hlasů, zatímco Clintonová získala 39 procent. Rozdíl mezi oběma demokratickými politiky je větší, než volební štáb bývalé první dámy doufal. Sanders po oznámení předpokládaných výsledků prohlásil, že jeho úspěch je poselstvím pro Wall Street a Washington o tom, že "vláda patří lidu, nikoli jen bohatým".

Trump: Udělejte fašismus zase super! (scéna z Německa)Trump: Udělejte fašismus zase super! (scéna z Německa)

Volební štáb Clintonové přiznal porážku a vydal prohlášení, podle něhož se nominační souboj demokratů rozhodne s největší pravděpodobností v březnu. Klíčová údajně bude podpora afroamerických a hispánských voličů, mezi nimiž je populárnější Clintonová. Nejbližší primárky se ještě v únoru uskuteční v Nevadě a v Jižní Karolíně.

Tvrdý boj se u republikánů odehrál o druhé místo za Trumpem a jeho překvapivým vítězem se stal Kasich s 16 procenty hlasů. Až za ním skončili s drobnými odstupy Ted Cruz, Jeb Bush a Marco Rubio, všichni se zhruba 11 procenty hlasů.

Kasich svůj úspěch přisuzuje tomu, že na rozdíl od svých soupeřů během kampaně nikoho nekritizoval a na své protikandidáty neútočil. "Desítky milionů dolarů byly vynaloženy na to, aby mě představili ve špatném světle. Takové politické metody se ale už přežily," prohlásil ohijský guvernér.

Trump: Můžu klidně někoho zastřelit a stejně budu populární
TOMÁŠ KLVAŇA 25. ledna 2016 • 12:05

Trump: Můžu klidně někoho zastřelit a stejně budu populární

Podle agentury Reuters ale zřejmě ani New Hampshire nerozhodne o tom, kdo se mezi republikánskými kandidáty stane soupeřem Donalda Trumpa v nominačním souboji. "Potřebujeme alternativu k Trumpovi, nebo prohrajeme volby, které jsme měli vyhrát," komentoval situaci republikánský senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham, který nominační souboj vzdal v lednu.

Volte Moniku! Sociální sítě jsou plné škodolibého humoru na adresu Hillary Clintonové (Monika Lewinská "říká", že narozdíl od Hillary ona tu "věc" dokončila) Volte Moniku! Sociální sítě jsou plné škodolibého humoru na adresu Hillary Clintonové (Monika Lewinská "říká", že narozdíl od Hillary ona tu "věc" dokončila)

Guvernér státu New Jersey Chris Christie, který podle předběžných výsledků získal kolem osmi procent hlasů a skončil mezi republikány šestý, svým příznivcům sdělil, že se musí "zhluboka nadechnout" a rozhodnout o dalším postupu. Zklamání nad výsledkem dal najevo Rubio, který předpokládanou jedenáctiprocentní podporu připsal neúspěšnému vystoupení na sobotní předvolební debatě v televizi. "Víckrát se to už nestane," slíbil floridský senátor, který v minulém hlasování v Iowě skončil těsně za Trumpem třetí.Klíčová slova: americké volby, USA, Trump, SandersDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější