nahoru

Před Pražským hradem se sešly tisíce odpůrců islámu a migrace

ČTK 6. února 2016 • 16:00
Před Pražským hradem se sešly tisíce odpůrců islámu a migrace
foto: ČTK

Na Hradčanském náměstí v Praze začala dnes po 15:00 hlavní demonstrace proti islámu, kterou svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit. Akce je součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida. Před Pražský hrad dorazilo několik stovek lidí, někteří s českými vlajkami a transparenty.

Policejní kordon účastníky protiislámského shromáždění odděluje od příznivců migrace, kteří se dnes také sešli v centru hlavního města. Zatím jediný vážnější konflikt mezi stoupenci obou táborů se odehrál před zahájením demonstrace v malostranských ulicích pod Hradem, kde po sobě házeli lahve a dlažební kostky.

Policisté už zkontrolovali několik podle nich podezřelých lidí, na Hradčanském náměstí zatím ale nikoho nezadrželi, řekl ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk. Už před zahájením demonstrace odkláněli turisty od Pražského hradu. U Matyášovy brány postavili organizátoři velkoplošnou obrazovku a pódium.

Na Hradčanské náměstí se přesunuli i účastníci předchozí demonstrace proti islámu, české vládě a Evropské unii, kterou na Loretánském náměstí uspořádala krajně pravicová Národní demokracie.

Příznivci Pegidy se dnes vedle Drážďan, odkud se hnutí rozšířilo do dalších evropských měst, scházejí mimo jiné v Amsterodamu, Birminghamu, Bordeaux, Krakově, Štýrském Hradci či v estonském Tartu.

ČTK


Klíčová slova: demonstrace, uprchlíci, hrad, imigraceDiskuse ke článku