Trest smrti je i v USA velmi riskantní. Je drahý a není vyloučeno, že bude popraven nevinný | Reflex.cz
nahoru

Trest smrti je i v USA velmi riskantní. Je drahý a není vyloučeno, že bude popraven nevinný

tsch4. února 2016 • 08:00
Trest smrti je i v USA velmi riskantní. Je drahý a není vyloučeno, že bude popraven nevinný
foto: profimedia.cz

Jak se stavět k trestu smrti, je otázka, která rozděluje nejen americkou společnost. Brandon Aston Jones byl včera usmrcen injekcí ve státním vězení v městě Jackson. Bylo mu 72 let.

Odsouzen byl za vraždu a loupežné přepadení z roku 1979. Se svým společníkem, jenž byl popraven v roce 1985, zastřelil vedoucího obchodu v Atlantě.

Byla to letos v USA pátá poprava. Dvakrát se popravovalo ve státech Georgia, jednou v Texasu, Alabamě a na Floridě. Nejvyšší trest zatím uplatňuje 31 z 50 amerických států. Naposledy jej zrušila v květnu 2015 Nebraska, jež je prvním konzervativním státem od roku 1973, který s trestem smrti skoncoval. Lidskoprávní organizace obecně vyzývají ke zrušení trestu smrti a v posledních letech mají podporu většiny americké společnosti.

Příběh československé vražedkyně odsouzené k trestu smrti byl zfilmován
Jedním z důvodů, proč se někteří domáhají zrušení trestu smrti, je možnost omylu, poprava nevinného. V roce 2015 vyvolal odezvu případ Anthonyho Hintona. V roce 1958 byl obviněn z vraždy dvou lidí a odsouzen k nejvyššímu trestu. V cele smrti čekal téměř 30 let. V dubnu 2015 bylo prokázáno, že vraždu nespáchal. Stal se 152. člověkem, jejž od roku 1973 v USA osvobodili od trestu smrti.

Je to jistě vděčné mediální i literární téma. Román Tulák po hvězdách napsal Jack London podle případu nespravedlivě odsouzeného Eda Morrella.

Ačkoli se počet vykonaných trestů smrti v USA snižuje, od roku 1976, kdy byly podmínky poprav zpřísněny, bylo celkem popraveno 1426 lidí. Jen v Texasu to bylo víc než 500 lidí, v Oklahomě a Virginii pak víc než 100. Většinou se popravuje injekcí, alternativou je elektrické křeslo, nebo i plynová komora.

Trest smrti pro šest lidí v Bangladéši za utýrání dvou dětí
Trest smrti je drahý. Náklady na jeden takový trest jsou v průměru tři milióny dolarů (75 miliónů Kč). Jen v roce 2015, kdy bylo popraveno 28 lidí, zaplatily USA 84 miliónů dolarů (2,1 miliardy korun).
Cesta na popraviště může Carnajevovi, teroristovi z Bostonu, trvat i desetiletí

tsch


Klíčová slova: trest smrti, nevinný, usa


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější