Japonsko udělilo za dva roky azyl pouze 38 uprchlíkům. Radši roboty než gastarbeitry | Reflex.cz
nahoru

Japonsko udělilo za dva roky azyl pouze 38 uprchlíkům. Radši roboty než gastarbeitry

Daniel Baret25. ledna 2016 • 22:00
Japonsko 2011
Japonsko 2011
• foto: 
Dominika Janigová

Tokio schválilo loni a minulou středu dohromady téměř 1,2 miliardy dolarů na humanitární pomoc pro syrské a irácké uprchlíky, čímž se zařadilo k nejštědřejším dárcům na světě. Ovšem na svém území Japonci cizince nechtějí. Jak oznámilo tamní ministerstvo spravedlnosti, země udělila v roce 2015 azyl pouze 27 uprchlíkům, přestože počet žádostí byl 7586. Kladně tak bylo vyřízeno pouze 0,28 procenta žádostí. To překonává v procentech i Ficovo Slovensko, které udělilo loni pouze osm azylů z 330 žádostí.

Ostentativní nevraživost ke stěhování cizinců na ostrovy je tradiční. Projevuje se to pak tím, že cizinci raději v Japonsku o azyl nežádají, protože vědí, že v podstatě nemají šanci. Podle deníku The Japan Times loni bylo zaregistrováno například jen šest žádostí z Afghánistánu, o úspěch se pokoušeli pouze tři Syřané a tři Etiopané. Skoro polovinu žádostí pak tvořili Nepálci a Indonésané.

A co víc, jak informovala katarská televize al-Džazíra, není japonský zákon o uprchlících z válečných zemí na rozdíl od jiných států kompatibilní s Mezinárodní úmluvou o uprchlících.

10 zajímavostí o Japonsku, o kterých jste neměli ani tušení

V roce 2014 japonské úřady schválily azyl jen pro 11 lidí z celkově pěti tisíc žádostí.

Japonci odmítají cizince i přes to, že počet obyvatelstva země vycházejícího slunce stagnuje, dokonce klesá. Dnes má 127 miliónů lidí, což je ale o milión méně než v roce 2010. Vlády neberou v potaz ani varování ekonomů, že vzniknou vážné problémy s nedostatkem pracovní síly. Odpověď na tuto otázku hledají Japonci poměrně úspěšně například v pokračující robotizaci výroby. Pořád zde převládá názor, že životní úroveň a chod ekonomiky lze udržet i s menším počtem lidí.

Pohádky? Fantasy? Soft-porno? Ne, Japonci jsou posedlí knihami z podnikatelského prostředí

Daniel Baret


Klíčová slova: japonsko


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Eva Vorlíčková-Holzmannová: Těžký život se slavným komikem Felixem, který zažil Wehrmacht i tuberkulózu
PREMIUM X Robert Johnson: Bluesový král upsal duši na rozcestí ďáblu. Jeho písně ovlivnily Rolling Stones i Boba Dylana
PREMIUM X Černobyl nadchnul diváky i kritiky a vytvořil globální „wow efekt“. HBO šlape i po odchodu legendárního šéfa
PREMIUM X Dva zcela odlišné světy stojící nesmiřitelně proti sobě, to je obraz dnešní české společnosti

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější