nahoru

Černošský bojkot Oscarů je podle herečky Ramplingové rasismus naruby

ČTK23. ledna 2016 • 15:30
Černošský bojkot Oscarů je podle herečky Ramplingové rasismus naruby
foto: The Eye of the Storm

Bojkot letošních Oscarů ze strany některých černošských herců a filmařů je rasismem vůči bělošským umělcům. Prohlásila to v pátek britská herečka Charlotte Ramplingová, která byla vůbec poprvé nominována na prestižní cenu americké filmové akademie. Její vedení naproti tomu přislíbilo, že do roku 2020 výrazně vzroste počet žen a zástupců menšin v řadách akademiků.

"Ne, podle mě je to naopak rasismus vůči bělochům," řekla Ramplingová francouzské rozhlasové stanici Europe 1 na otázku, co si myslí o bojkotu Oscarů ze strany černošských umělců. Dodala, že ať bude výběr jakýkoli, vždycky se podle ní najdou kritici odsuzující příliš malé zastoupení nějaké menšiny.

Režisér Spike Lee, herec Will Smith či jeho manželka a herečka Jada Pinkett Smithová po zveřejnění nominací oznámili, že se únorového ceremoniálu nezúčastní, neboť drtivá většina adeptů na ocenění jsou lidé bílé pleti.

Nominace na Oscary jsou tady. DiCapriův REVENANT jich má 12

Devětašedesátiletá Ramplingová nominovaná za roli v rodinném dramatu 45 let, později své prohlášení, které vzbudilo řadu negativních reakcí, poněkud zmírnila a prohlásila, že bylo mylně interpretováno. "Chtěla jsem prostě říci, že v ideálním světě by každý umělecký výkon dostal stejnou šanci, aby byl (akademiky) ohodnocen," uvedla Ramplingová v prohlášení, které zveřejnila televize CBS News.

Nezmenšujte černochy! Zvlášť když jste v Číně a jde o plakát ke Star Wars

Filmová akademie nicméně po bojkotu, který navazuje na podobnou kritiku z loňského roku, v pátek přislíbilo zvdojnásobit počet žen a zástupců menšin ve svých řadách. Například v 51 členné řídící radě tak podle prohlášení akademie vzniknou tři nová místa pro ženy či menšiny.

Černochy na Oscarech nechceme? Spike Lee ukázal zlaté sošce vztyčený prostředníček

Znamení doby: Miley s Kanyem zplodili Černého skinheada, New York vítá masturbační budky

Rada akademie schválila změny v pravidlech členství, které mimo jiné zbaví hlasovacího práva některé starší členy. Letošního hlasování se však změny ještě nedotknou.

ČTK


Klíčová slova: rasismus, Oscar, herečkaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,280
29,380
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější