Velký muftí Saúdské Arábie by zakázal šachy. Berou čas a způsobují nenávist | Reflex.cz
nahoru

Velký muftí Saúdské Arábie by zakázal šachy. Berou čas a způsobují nenávist

Daniel Baret22. ledna 2016 • 06:00
Velký muftí Saúdské Arábie by zakázal šachy. Berou čas a způsobují nenávist
foto: Saúdské úřady

Nejvyšší náboženská autorita fundamentalistické Saúdské Arábie, Velký muftí Abdulazíz bin Abdulláh, prohlásil, že oblíbená hra šachy by měla být zakázána a že její hraní je „ztrátou času“. Jeho prohlášení vzbudilo velké pozdvižení, protože šachy jsou i v islámských zemích po staletí oblíbené. Ostatně právě přes muslimy se dostaly kdysi i do Evropy.


Známý islamista ortel vyřkl ve své televizní show, která se vysílá každý týden a jmenuje se příznačně: „S jeho eminencí muftím.“

Tam Abdulazíz bin Abdulláh označil šachy za „haram“, tedy zakázané, opak halál. Informoval o tom web middleeasteye.net, který citoval jeho slova: „Šachová hra je ztráta času a slouží jen k nadměrným výdajům. To způsobuje nepřátelství a nenávist mezi lidmi.“ Také tvrdil, že při šachách jde o sázky, což ale většinou není pravda nikde na světě.

Írán zakázal svým občanům vykonávat pouť do saúdskoarabské Mekky

Některá média horlivě informovala, že „Saúdská Arábie zakázala šachy“. Jenže ani to není pravda. Ač Velký muftí je v zemi obrovskou autoritou, jeho rozhodnutí a projevy nemají sílu zákona, o těch rozhoduje vláda.

V Saúdské Arábii uzavřeli tradiční prodejnu s velbloudí močí. Tu doporučuje pít i Korán

Šachy jsou velmi stará hra a její původ máme podle odborníků hledat ve starověké Indii. Některým radikálním islamistům přitom skutečně leží v žaludku Abdulazíz není první, kdo s klatbou přišel. Šachy byly zakázány na veřejnosti v letech 1980 až 1988 v Íránu a od roku 1994 do 2001 je nedovolovalo hrát na svém území ani hnutí Tálibán v Afghánistánu.

Abychom však byli korektní: zákazy hrát šachy se v dávné minulosti objevovaly často i v Evropě a vydávali je především vysocí katoličtí představitelé. V roce 1649 zakázal tuto hru v Rusku car Alexej I. a jako trest bylo tehdy stanoveno dokonce bičování. Za Maovy kulturní revoluce v 60. letech minulého století se šachy nesměly hrát ani v Číně.

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
22,290
28,580
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější