René Zavoral

René Zavoral Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Novým generálním ředitelem ČRo bude současný náměstek Zavoral

Tak tedy René Zavoral (39) - to je jméno generálního ředitele rozhlasu. Zvolila ho dnes rada ČRo ve druhém kole, kam postoupil z pětice finalistů spolu s bývalým ředitelem divize E15 a Euro vydavatelství Mladá fronta Tomášem Skřivánkem.

Zavoral během prezentace svého projektu uvedl, že v rozhlase pracuje 15 let. Byl u restrukturalizace, která začala před čtyřmi roky. Uznal, že ne vše se povedlo, zejména v oblasti nedotažené personální agendy, nízkého přesvědčení zaměstnanců o nutnosti restrukturalizace nebo přílišné centralizace.

"Jsou tam dílčí neduhy, které věřím, že se nám podaří rychle odstranit, jako sestavení kvalitnějšího finančního plánu, zjednodušení samotné organizační struktury a normální běžnou lidskou komunikaci v rámci ČRo. V tom nejbližším období se chci zamyslet nad celým svým týmem, se kterým chci realizovat svoji vizi představenou v projektu," uvedl po svém zvolení. Chce také vytvořit funkci ombudsmana v rozhlase, který by řešil stížnosti, nebo etickou radu.

Nový generální ředitel se chce zasadit o vytvoření šestiletého finančního plánu, chce vytvořit kvalitní kariérní řád nebo se zasadit o fixaci koncesionářského poplatku na inflaci, což by mělo být řádově o jednotky korun. Chce také dokončit proces vrácení zhruba jedné miliardy Kč z DPH, které chce použít na rozjezd digitalizace vysílání. Místo dosavadního systému náměstků chce ustanovit sedm ředitelů podléhajících generálnímu řediteli. Ti budou mít na starosti rozvoj zpravodajství, program, výrobu, regionáolní vysílání, nová média a techniku. Chce také posílit autonomii regionálních studií.

Zavoral dostal v druhém kole sedm hlasů z devíti možných, což považuje za silnou podporu. S angažováním bývalého generálního ředitele Petera Duhana, který jej dosadil do pozice náměstka, nepočítá.

Zavoral byl náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu pro program a vysílání od dubna 2013, předtím řídil strategický rozvoj rozhlasu (2011 až 2013), odbor komunikace či marketing a PR. V rozhlase pracuje od roku 2001, s přestávkou v letech 2005 až 2006, kdy působil v Komerční bance v korporátní komunikaci.

V roce 2006 byl Zavoral několik měsíců předsedou místního sdružení ODS v Čelákovicích, ze strany odešel před návratem do rozhlasu. Je absolventem politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (2000). Koncem 90. let byl poradcem někdejší místopředsedkyně ODS a předsedkyně Senátu Libuše Benešové.

Podle předsedy rady Petra Šafaříka byly všechny kandidátské projekty pro radu přínosné, protože přinesly nový pohled na rozhlas. Radní Jiří Vejvoda doplnil, že v případě zvolení kohokoliv půjde o generační změnu. Nový generální ředitel povede rozhlas dalších šest let.

Český rozhlasČeský rozhlas|ČTK

Pětice finalistů výběru dnes před radou prezentovala své projekty. Vedle Zavorala a Skřivánka se o místo ucházeli děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík, vedoucí právník Psychiatrické nemocnice Bohnice Tomáš Němeček a ředitel portfolia strategických projektů a finančního řízení České spořitelny Michael Kralert.

Odchodu Duhana předcházely dohady o nezákonném zaměstnávání jeho syna nebo některých bývalých radních. ČRo od té doby řídí prozatímní ředitel Karel Zýka. Do tendru se také přihlásil, ale se svým projektem nepostoupil.

Na začátku dnešního jednání oznámil předseda rady Petr Šafařík, že na konci března ve vedení rady skončí kvůli pracovnímu vytížení. Šafařík byl zmiňovaný v souvislosti s uniklými e-maily ze soukromé schránky premiéra Bohuslava Sobotky. Měl ho informovat o dění v radě. Podle svého vyjádření e-maily nepsal.

Český rozhlas bude letos hospodařit s vyrovnanými příjmy a výdaji ve výši 2,193 miliardy korun. Zaměstnává asi 1500 lidí.