nahoru

Zneužití pravomoci. Budějovický primátor Thoma dostal pět let žaláře. S ostrahou

ČTK 20. ledna 2016 • 13:29
Juraj Thoma půjde sedět za zneužití. Ne téhle miss, nýbrž úřední pravomoci.
Juraj Thoma půjde sedět za zneužití. Ne téhle miss, nýbrž úřední pravomoci.
• foto: 
České Budějovice

Bývalý českobudějovický primátor Juraj Thoma (Občané pro Budějovice) má jít na pět let do vězení s ostrahou za zneužití pravomoci úřední osoby. Soud také rozhodl, že má zaplatit škodu více než 12,5 milionu korun a pět let nesmí vykonávat funkce ve veřejné správě. Podle obžaloby Thoma v roce 2010 podepsal dodatek ke smlouvě na IT zakázku v hodnotě 37 milionů korun, aniž ji schválila rada města. Obvyklá cena za podobnou zakázku může být podle znalců až o 12 milionů korun nižší.

Obhajoba tvrdí, že při dokazování nebyl bývalému primátorovi prokázán přímý ani nepřímý úmysl. Thoma, jenž byl primátorem v letech 2006 až 2014, se kvůli obžalobě nestal po předloňských podzimních volbách náměstkem primátora za tehdejší koaliční hnutí Občané pro Budějovice (OPB). Odůvodnil to tím, že se hodlá soustředit na soudní při a udělat maximum pro očištění svého jména.

Podstatou kauzy je skutečnost, že primátor podle policie v červnu 2010 jako úřední osoba neoprávněně uzavřel dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis. Státní zastupitelství začalo případ řešit před třemi lety, ale po několika měsících primátorovo stíhání zastavilo. Policie se však předloni k vyšetřování vrátila a státní zastupitelství tehdy podalo návrh na obžalobu Thomy.

ČTK


Klíčová slova: soud, České Budějovice, primátorDiskuse ke článku