nahoru

Půjčovna vánočních stromků? V Německu žádný problém

ČTK 23. prosince 2015 • 17:00
Obyvatelé severozápadního Německa mají už druhým rokem možnost využít půjčovny vánočních stromků
Obyvatelé severozápadního Německa mají už druhým rokem možnost využít půjčovny vánočních stromků
• foto: 
profimedia.cz

Ekologicky smýšlející Němci mají nyní alternativu k umělým vánočním stromkům. Malá společnost z Düsseldorfu nabízí už druhým rokem pronájem stromů, které jsou po svátcích vraceny do přírody a není nutné je vyhazovat. Služba je zatím dostupná pouze na severozápadě Německa, do budoucna by se ale měla rozšířit na celé jeho území.

"Každý rok stojí v německých domácnostech skoro 30 milionů vánočních stromků. Většina z nich je po svátcích nemilosrdně zlikvidována. My se snažíme přispět k tomu, aby Vánoce byly ekologicky udržitelnější. Dodáváme stromky, které si později zase vyzvedneme a vrátíme je do přírody," uvedl zakladatel společnosti Happy Tree Sebastian Schönfeld.

Loni firma pronajala 400 vánočních stromků v okolí Düsseldorfu a Kolína nad Rýnem. Návrat do přírody přestály bez problémů více než tři čtvrtiny z nich. Letos jich nabízí 3000 ve 12 městech na severu a západě Německa, do budoucna chce svou nabídku ještě rozšířit.

Firma nabízí stromky od 125 do 225 centimetrů. Zákazníkům je dodává týden před Štědrým dnem v květináčích s podrobným návodem, jak se o ně starat, aby v bytě nezačaly schnout. Z bytů si pronajaté stromky vyzvedává krátce po Novém roce. "Stromy je možné po Vánocích bez problémů znovu zasadit jen tehdy, když nejsou příliš dlouho v teplých bytech," vysvětlil Schönfeld, proč není možné nechat stromky zákazníkům déle.

Podle něj jsou pronajímané stromky v lepším stavu než ty, které se prodávají v obchodech. "Své stromky už rovnou v květináčích sázíme, proto mají neporušený kořenový systém. Když si v obchodě běžně koupíte strom v květináči, často mu při vykopání ze země bylo nutné kořeny přeseknout, aby se do květináče vešly," řekl Schönfeld.

Firma o stromy pečuje během roku, kdy jsou i s květináči umístěny na stromkové plantáži v Porýní. Pokud některý ze stromů přeroste nejvyšší nabízenou výšku, takže už by se nevešel do běžného bytu, společnost ho vyjme z květináče a přesadí do volné přírody v rámci projektů zalesňování holin.

ČTKPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.