nahoru

Byrokratická podpásovka. „Diktátor“ Orbán pro svůj boj s feminismem zneužívá státní zakázky

ČTK 17. prosince 2015 • 15:48
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán
• foto: 
profimedia.cz

Maďarský premiér Viktor Orbán si už zase dobrovolně přihřívá pověst svéhlavého autokrata. Tentokrát se zastal zpěváka a jeho názoru na ženy, a to takovým způsobem, který bude stát státní kasu ohromné peníze: všechna ministerstva a jejich úřady musejí zrušit smlouvy s Magyarem Telekomem.

Vláda o tom podle mluvčího vlády Zoltána Kovácse rozhodla ve středu poté, co Magyar Telekom zrušil sponzorskou smlouvu s populárním hudebníkem Ákosem Kovácsem po jeho kontroverzním vyjádření o úloze žen ve společnosti.

"Vláda byla zděšena zprávami o krocích Magyar Telekomu a je přesvědčena, že je v rozporu s duchem i literou maďarské ústavy," uvedl mluvčí. A rovnou si ještě rýpl do bašty liberalismu a občanských práv, Německa: tam by se to prý stát mohlo, čímž odkázal na majoritního vlastníka maďarského telekomu, kterým je Deutsche Telekom. V Maďarsku je však podle něj taková forma diskriminace za rozdílné názory nepřípustná.

Poprockový pěvák Ákos Kovács v pondělním rozhovoru pro maďarskou televizi uvedl, že není úkolem ženy vydělávat tolik jako muž. Podle něj úkolem ženy je někomu patřit a přivést někoho na svět.

Konzervativní premiér Viktor Orbán je znám svým ne zrovna vstřícným přístupem k rovným právům mužů a žen. V jeho vládě se nenachází ani jediná ministryně. Na kritiku příliš malého zastoupení žen v politice Orbán nedávno odpověděl, že politická klání jsou příliš drsná a ženy příliš jemné.

ČTK
Diskuse ke článku