nahoru

Tak kolik uprchlíků Česko zvládne? Vláda neví, nebo to tají

Martin Valeš 16. prosince 2015 • 15:03
Nějakých 15 tisíc uprchlíků by pojaly tribuny ostravského stadionu. Ale na celou republiku je to moc?
Nějakých 15 tisíc uprchlíků by pojaly tribuny ostravského stadionu. Ale na celou republiku je to moc?
• foto: 
Magistrát města Ostravy

Podle všeho se Evropská unie musí v příštích letech přichystat na další milióny migrantů všeho druhu. Kolik jich zvládne Česko? Pár tisíc uprchlíků tu může normálně fungovat, je si jistý šéf Člověka v tísni Šimon Pánek. Vláda to ale přesně spočítané nemá. Nebo to tutlá.

Kvóty podle Evropské komise, jejichž fungování je stále nejasné, počítají pro příští dva roky se 4300 běženci, již by byli do Česka přesunuti z Řecka, Itálie a Maďarska. Vedle toho přijme vláda pár dalších, předevčírem například oznámila, že přiveze 153 iráckých křesťanů.

„Těch pár tisíc, které na nás vyjdou, zvládneme. Už teď tady žije dva a půl tisíce Syřanů. Málokdo to ví, málokdo kdy potkal Syřana, a pokud bychom přijali pět až deset tisíc uprchlíků během několika let, tak je prostě integrujeme, oni tady budou normálně fungovat,“ prohlásil v České televizi Pánek, jehož organizace pomáhá hlavně v postižených zemích. „Evropa nedokáže přijmout několik miliónů uprchlíků a integrovat je za rok, ale věřím, že kdyby si je podělila, přijmout milión, milión a půl lidí za rok dokáže.“

A i když se sem prakticky žádní azylanti sami nehlásí, země by jich mohla zvládnout i více. Kolik? Vláda raději mlží. Vzhledem k vyhroceným diskusím je to pochopitelné.

Konkrétní cifry v září vyslovil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD): reálně se dá uvažovat o sedmi až patnácti tisících. „Nepochybně budeme muset prokázat naprosto jasnou míru solidarity se zeměmi, které čelí největšímu náporu. Nemusí být na základě povinných kvót, v našich možnostech je mnohem více, než jsou povinné kvóty.“ A teď ještě přisazuje: „Zhroutí se snad naše desetimiliónová společnost s několika desetitisíci příchozími, když víme, že jsme za jugoslávských válek byli schopni přijmout kolem sta tisíc lidí? Z toho desítky tisíc muslimů z Bosny? V zásadě to lidi ani nezaznamenali,“ řekl pro časopis Týden.

Jeho stranický a vládní šéf Bohuslav Sobotka o konkrétním čísle nemluví, ale rovněž připomíná 90. léta: „Naše schopnosti byly otestovány během balkánské války, v době, kdy jsme pomáhali uprchlíkům, kteří utíkali před balkánskou válkou. Myslím, že v rozsahu těch kapacit, které jsme měli, jsme schopni se o lidi postarat i v současné době.“

Naopak místopředseda sociální demokracie, ministr vnitra Milan Chovanec, Dienstbierovy počty odmítl slovy o kolegově osobní iniciativě: „Nevěděl jsem, že má tak velký byt,“ uvedl pro idnes.

„V kuloárech reálně zaznívá, že je možné přijmout 7500 lidí. Mezní číslo je 15 tisíc,“ říká i europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, jenž se usilovně migrační otázce věnuje a kterého nelze na rozdíl od Dienstbiera označit za sluníčkáře. „Ale nelíbila se mi forma, kterou to ministr Dienstbier oznámil. Věci jsou v jednání a on vprostřed jednání to číslo vynesl. Tím výrazně zhoršil pozici pana Chovance se dohodnout,“ řekl europoslanec pro Právo.

Stanový tábor pro uprchlíky v Břeclavi Stanový tábor pro uprchlíky v BřeclaviFoto ČTK

Dlužno dodat, že Dienstbier svá čísla založil na prohlášení Svazu průmyslu a dopravy, podle něhož by prakticky hned mohlo dostat práci až pět tisíc uprchlíků – a k tomu se přičtou jejich děti, manželky apod. „Evropa potřebuje tu imigraci i z důvodů ekonomických, z důvodů pracovní síly. Propočty se pohybují až kolem půl procenta oproti obyvatelům Evropy ročně. To znamená, mluvíme o dvou, dvou a půl miliónu lidí, které Evropa potřebuje, aby neklesl počet jejích obyvatel například,“ dodává Pánek.

Většina politiků raději mlží a neřeší, kolik běženců je rozumně možné přijmout – raději vágně argumentují, že je třeba odmítat ekonomické migranty i možné teroristy. Jasné číslo má na mysli například Václav Klaus: nula. Aktuálně buduje širokou platformu k migrační krizi, napříč politickým spektrem. „Obrátil jsem se dopisem na předsedy různých politických stran, spolků, organizací, hnutí a vedli jsme s nimi dva měsíce dialog,“ řekl pro ČTK. „Cílem toho není nic bourat tady u nás, cílem je naopak podpořit vládu v tom, aby měla od občanů mandát říci: ,Ne, migranty sem stěhovat nechceme.‘“

Bavil se prý s dvacítkou subjektů, vynechal ale třeba Tomia Okamuru, jenž je odmítáním uprchlíků vyhlášený: „Že mezi muslimy jsou radikální teroristé, extrémně velké procento sympatizantů s vrahy, přece všichni víme už od útoků 11. září a všichni víme, že islamisté oficiálně Evropě vyhlásili válku a že ji chtějí dobýt,“ odpověděl Parlamentním listům na dotaz ohledně kvót. „Všichni také víme, co je to za zbabělou pakáž, která bez ostychu vraždí, mučí, znásilňuje, a to vše ve jménu svého islámského proroka a boha. Každý s mozkem v hlavě ví, že pouštět je do Evropy je zločin.“Klíčová slova: dienstbier, uprchlíciDiskuse ke článku