nahoru

Varování: Vánoce mohou škodit

Miroslav Cvrček9. prosince 2015 • 17:00
Má pravdu Ježíšek nebo moderní ekonomika?
Má pravdu Ježíšek nebo moderní ekonomika?
• foto: 
Profimedia

Akce “vánoce” začíná v obchodních centrech už v září, a to v některých případech prakticky ihned po skončení akce “zpátky do školy”. Zdá se, že akce “vánoce” začíná tak brzy i proto, že u nás akce “dušičky” ani akce “Halloween” nejsou příliš úspěšné…

Po vzoru USA dosahuje vánoční období prvního vrcholu už v listopadu, konkrétně na “Černý pátek”, kdy prodejci zlevňují potenciální dárky o desítky procent. Druhý vrchol nastává v prosinci, kdy se nakupuje nejvíce dárků. Následuje nejméně významná pasáž vánoc, tedy Štědrý den, kdy se dárky jen rozdávají, a dva Boží hody, kdy se neděje nic. Poté dochází k třetímu, závěrečnému vyvrcholení vánočního období - hromadnému vracení dárků, jejich vyměňování či zastavování a masovému nakupování v povánočních slevových akcích. V průběhu ledna či nejpozději února téměř půlroční akce “vánoce” postupně končí a je plynule nahrazena akcemi “Valentýn” a “velikonoce”.

Ironii stranou, vánoce si zaslouží poctivou analýzu. Do povědomí lidí se dostalo přesvědčení, že utrácení za cokoliv je motor ekonomiky, záruka fungujícího hospodářství.

Ale je to opravdu tak? “Nakopává” předvánoční utrácení ekonomiku? A je z ekonomického pohledu úplně jedno, co nakupujeme, hlavně, že se peníze točí?

Jak se k tomu staví ekonomové, jak je to s nechtěnými dárky a jak se dá rozdělit rok na nová roční období podle utrácení, se dočtete se v novém vydání Reflexu.

Reflex 50/2015Klíčová slova: vanoce, nakup, ekonomika


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější