nahoru

Obama označil střelbu za teroristický čin, slíbil zničení Islámského státu

ČTK, ref 7. prosince 2015 • 09:00
Barack Obama
Barack Obama
• foto: 
Reuters

Kdysi o nich prohlásil, že jsou jen jakási "béčka", kterými se není třeba zabývat. Dnes posílá stále víc a víc vojáků zpátky do Iráku a intenzívně je bombarduje. Islámský stát je najednou úhlavním nepřítelem Ameriky. V noci americký prezident Barack Obama označil střelbu v kalifornském San Bernardinu za teroristický čin, jehož účelem bylo zabíjet nevinné lidi.

Řekl to  v proslovu k národu z Bílého domu, odkud se obrátil na občany v reakci na střelbu, při níž bylo zabito 14 lidí. Ve 13minutovém proslovu slíbil zničení takzvaného Islámského státu.

Obama v živě vysílaném projevu mluvil o stavu vyšetřování střelby v San Bernardinu, o terorismu a opatřeních v boji proti němu.

Podle Obamy se dosud neobjevil žádný důkaz, že by střelci ze San Bernardina, muslimský manželský pár, byli řízeni zahraniční teroristickou skupinou. FBI podle něj stále shromažďuje fakta.

Jisté však podle Obamy je, že útočníci ze San Bernardina byli zradikalizovaní. Prezident v té souvislosti upozornil například na nebezpečí šíření radikalismu po internetu, a proto by podle něj měl být omezen přístup lidí k příslušnému obsahu na sociálních sítích. Vyzval proto technologické firmy, aby se připojily k boji proti IS a jeho velmi aktivní propagandě na sociálních sítích.

Podle amerických vyšetřovatelů mají kalifornský útok na svědomí manželé Syed Farook a Tashfeen Maliková. Ta v den útoku slíbila oddanost Islámskému státu a jeho šéfovi na Facebooku.

Hrozba terorismu podle amerického prezidenta v posledních několika letech postoupila do nové fáze. Teroristé se nyní podle něj uchylují k novým formám násilí, jakou byla například střelba v Kalifornii.

Obama Američanům slíbil, že učiní vše, aby je ochránil. "Zničíme IS a další organizace, které se pokusí nás zabíjet," řekl Obama. Úspěch podle něj nebude záviset na "silných slovech", ale silných a chytrých činech.

Americká armáda prý bude nadále pronásledovat teroristy, ať jsou ve kterékoli zemi. Spojené státy se však podle něj nenechají zatáhnout do pozemní války v Iráku a Sýrii.

IS podle Obamy nejedná ve jménu islámu. Upozornil, že jeho oběťmi jsou většinou právě muslimové. Ty vyzval, aby bojovali proti "extremistickým ideologiím". Šíření radikálního islámu je podle něj "skutečným problémem, s nímž se muslimové musí bez omlouvání vypořádat".

Prezident vyzval Američany, aby se neobrátili proti muslimům v USA. IS je prý hnán touhou zažehnout válku mezi Západem a islámem.

Obama ve svém projevu rovněž opětovně vyzval Kongres ke schválení zákonů omezujících držení střelných zbraní. Střelci ze San Bernardina si přitom legálně opatřili útočné pušky a velké množství munice a výbušnin. Na vánoční besídce ve středisku sociálních služeb minulou středu zastřelili 14 lidí a dalších 21 zranili.

Obama se k projevům přenášeným televizí z Oválné pracovny uchyluje velmi zřídka. Před nedělí tak učinil jen dvakrát, naposledy v roce 2010, když oznamoval ukončení bojových misí v Iráku.

Podle agentury AP odráží jeho vystoupení v hlavním vysílacím čase obavy jeho poradců, že dosavadní vyjádření prezidenta nebyla dostatečně průrazná. Bílý dům je zvláště znepokojen kontroverzní rétorikou některých republikánských prezidentských kandidátů vůči muslimům.

ČTK, ref


Klíčová slova: Obama, terorismus, islámský státDiskuse ke článku