nahoru

Europoslance Ransdorfa zadržela švýcarská policie, údajně kvůli bankovnímu podvodu

ČTK 4. prosince 2015 • 16:05
Miloslav Ransdorf, ilustrační snímek
Miloslav Ransdorf, ilustrační snímek
• foto: 
Lucie Pařízková / Empresa Media / Profimedia

Švýcarská policie zadržela českého europoslance KSČM Miloslava Ransdorfa. Uvedl to dnes na webu týdeník Respekt, informaci potvrdil zdroj ČTK. Policie ho podle Respektu zadržela spolu s dalšími lidmi v curyšské bance, odkud se skupina údajně snažila na falešné doklady vybrat větší obnos peněz. Česká policie se švýcarskou stranou spolupracuje kvůli případu pokusu o podvod, kde figuruje český občan, sdělila ČTK mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

"Potvrzujeme, že byl tento muž zatčen. Vyslechli jsme ho spolu s dalšími třemi muži ze Slovenska. Pak byl předán státnímu zástupci," řekla Respektu mluvčí policie v Curychu Judith Hoedlová.

Česká diplomacie zatím o případu neví. "V tuto chvíli nemám informace, ani naše ambasáda v Bernu, že by švýcarské úřady k nějakému takovému případu, uvolnily jakékoliv informace," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

O Ransdorfově osudu nevědí ani jeho kolegové z komunistické strany. Politik měl tento týden odjet do Švýcarska, za jakým účelem ale jeho kolegyně z Evropského parlamentu za KSČM Kateřina Konečná neví. A neví to podle ní ani další evropský poslanec této strany Jiří Maštálka. "Ani jeden z nás nemá jedinou informaci. A nemůžeme ho sehnat," řekla ČTK Konečná. Ransdorfa se podle ní nedaří zkontaktovat ani jeho sekretariátu.

Dnes odpoledne jednalo vedení komunistické strany. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše se ale o Ransdorfovi nebavilo. O tom, jakým způsobem se strana k případu postaví, zatím Dolejš nechtěl spekulovat.

Kromě politiky se Ransdorfovo jméno v médiích objevovalo kvůli milionovým dluhům, které mu vznikly z půjčky na stavbu vily. Byla na něj uvalena exekuce a hrozila mu dražba jak vily, tak i bytu. V roce 2013 prý závazky po deseti letech splatil. V roce 2013 měl Ransdorf incident s nizozemským televizním reportérem, kterého slovně i fyzicky napadl poté, co jej novinář obvinil z údajně klamavého vykazování přítomnosti v Evropském parlamentu.

Ransdorf měl v minulosti i problémy se zákonem zejména kvůli dopravním nehodám. V červnu 2007 srazil autem ženu na přechodu v Praze. Jeho trestní stíhání skončilo v listopadu 2010 podmíněným zastavením poté, co se politik s ženou finančně vyrovnal. O rok později v české metropoli porazil autem dívku, která byla se zraněními převezena do nemocnice. Policisté nehodu původně vyšetřovali s tím, že mohlo jít o trestný čin, na základě znaleckého posudku ale dospěli k závěru, že Ransdorf spáchal přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

ČTK


Klíčová slova: kscm, europarlament, ransdorfDiskuse ke článku