nahoru

Miloš Zeman: Kdo má pravdu ohledně imigrantů, ukáže čas

ČTK 29. listopadu 2015 • 15:00
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
ČTK

Prezident Miloš Zeman nechce dramatizovat své vztahy s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Kdo z nich má pravdu ohledně vnímání migrační krize, se podle něj ukáže až v nejbližších letech. Zeman to uvedl v dnešním pořadu Partie televize Prima s tím, že on je razantní, zatímco předseda vlády umírněný, když se domnívá, že migrační vlna není organizovanou invazí.

"Vztahy s premiérem bych nedramatizoval a už vůbec bych to neviděl osobně. V každé demokratické společnosti existují rozdílné názory," řekl prezident. V posledních dnech se s předsedou vlády rozešel v názoru nejen na uprchlickou krizi, ale také na své vystoupení ze 17. listopadu po boku Martina Konvičky z Bloku proti islámu.

"Je to otázka nejbližších let, nikoliv měsíců, kdo z nás má pravdu. Já bych si samozřejmě přál, abych ji neměl, ale migrační krize má charakter organizované invaze," prohlásil Zeman s tím, že tato invaze je "dobře organizovaná, dobře zaplacená a jejím cílem je rozvrátit evropské struktury". Na rozdíl od Sobotky se domnívá, že mezi migrací a teroristy existuje souvislost.

Zeman také zkritizoval českou vládu za to, že se nepřipojila k žalobě Slovenska kvůli kvótám na rozdělení uprchlíků. "Narušili jsme jednotu visegrádské čtyřky. V podstatě souhlasím s tím, že jsme Slovensko podtrhli," uvedl. K zamyšlení nad změnou stanoviska ohledně žaloby v pátek vyzval vicepremiér Andrej Babiš (ANO), Sobotka ale po sobotním mimořádném zasedání vlády zopakoval, že ČR se k žalobě nepřipojí.

Prezident dnes upozornil na to, že OSN odhaduje pro příští rok uprchlickou vlnu na dvojnásobnou, EU hovoří dokonce o trojnásobku. Proto Zeman bude i v příštím roce "varovat před migrační krizí jako Kassandra, která varovala před vtažením koně do bran Tróje". Podle něj jde o hrozbu, která "tady snad s výjimkou nacistické okupace ještě nikdy nebyla". Evropské kultuře prý hrozí převálcování kulturou, která není s evropskými hodnotami slučitelná. K zastavení uprchlické vlny by Zeman použil nasazení armády, nikoliv stavění plotů.

Sobotka dříve uvedl, že se prezident projevem 17. listopadu po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. Zeman podle premiéra účastí na akci legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti.

Vztahu se Sobotkou se prezident v dnešním rozhovoru pro Primu dotkl ještě jednou, a to v souvislosti se sankcemi vůči Rusku. Podle Zemana jsou už sankce zbytečné a chtěl by, aby ČR tlačila na jejich zrušení. Říkal to prý Sobotkovi, který mu odpověděl pokrčením ramen. Sobotka podle prezidenta nerad chodí do konfliktů, což prý ale může být i výhoda.

S premiérem se dnes Zeman shodl v názoru na to, že je zbytečné vyvolávat paniku ohledně terorismu. Obava před nebezpečím je podle něj rozumná, není ale na místě vzdávat se vánočních tradic.

ČTK


Klíčová slova: imigranti, imigrace, zeman, sobotkaDiskuse ke článku