nahoru

Jsem z toho zhnusen, řekl Schwarzenberg o postoji prezidenta k uprchlíkům

ČTK 28. listopadu 2015 • 12:18
Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek
Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek
• foto: 
ČTK

Odstupující předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je zhnusen z postoje prezidenta Miloše Zemana k uprchlíkům. Novinářům to dnes řekl po svém projevu na volebním sněmu. Schwarzenberg kritizoval prezidenta za to, že vystupuje s lidmi, kteří podle něj pokračují v práci protektorátního ministra školství a propagandy Emanuela Moravce.

"Dělá to strašně, jsem z toho zhnusen," komentoval Schwarzenberg výroky prezidenta o uprchlících. Dodal, že je strašné, když hlava státu vystupuje na jednom pódiu s lidmi, kteří se dovolávají nikoliv na odkaz Tomáše Garrigue Masaryka, ale "pokračují v práci Emanuela Moravce". Moravec byl za 2. světové války ministrem školství a propagandy a aktivně spolupracoval s nacistickým režimem.

Prezident Zeman zastává k přílivu uprchlíků do Evropy odlišný postoj než Schwarzenberg. Ve svých vyjádřeních varuje před migrací a islámem. V minulosti například řekl, že uprchlíky do České republiky nikdo nezval. Prohlásil také, že nebudou dodržovat a respektovat naše zákony a zvyklosti.

Minulý týden sklidil Zeman kritiku za to, že během oslav 17. listopadu vystoupil na jednom pódiu s předsedou Bloku proti islámu Martinem Konvičkou, který je obviněn z podněcování nenávisti vůči muslimům za své výroky o muslimech na facebooku.

Podle Schwarzenberga je migrační krize nekrvavou válkou, s níž se musí současné generace vypořádat stejně, jako se starší generaci museli vyrovnat s nacismem a komunismem. Ve svém projevu zdůraznil, že uprchlíci utíkají před vrahy, a je proto nutné jim pomoct.

V té souvislosti ocenil i práci českých dobrovolníků, kteří pomáhají uprchlíkům na hranicích Srbska, Maďarska, Chorvatska nebo Slovinska. "Zachraňují čest našeho státu, která je některými výroky pokálená," prohlásil bývalý šéf české diplomacie.

ČTK
Diskuse ke článku