nahoru

V Jižní Africe začala dražba dvou nemovitostí zabavených Krejčířovi

28. listopadu 2015 • 11:06
Krejčíř před svým domem v Johannesburgu
Krejčíř před svým domem v Johannesburgu
• foto: 
Profimedia

V jihoafrickém Bedfordview dnes začala dražba drahé nemovitosti patřící Radovanu Krejčířovi, který je v Jihoafrické republice souzen za závažné zločiny. Jak informovala místní média, do aukce, která začala v deset hodin, se přihlásili čtyři dražitelé. Každý ze zájemců musel předem složit vratný registrační poplatek 100.000 randů (asi 177.000 korun).

Dům byl zabaven jihoafrickým finančním úřadem a jeho dražba má pomoci uhradit Krejčířovy dlužné daně. Vedoucí dražby Alistair McDonald neuvedl, za kolik se předpokládá, že by se nemovitost mohla vydražit. Před sedmi lety byla její hodnota stanovena na 13 milionů randů.

Už koncem listopadu pustily jihoafrické úřady do Krejčířova domu novináře, kteří dostali hodinu na podrobnou prohlídku členité budovy, která stojí na útesu v luxusní čtvrti Johannesburgu a poskytuje úžasný výhled. Krejčíř čelí v Jihoafrické republice několika procesům a v srpnu byl shledán vinným v jednom z nich. Vynesení rozsudku bylo několikrát odročeno a podle jihoafrických médií se Čech snaží z vězení uprchnout.

O domu ve čtvrti Bedfordview a o tom, jak se k němu Krejčíř rok po svém příjezdu do Jihoafrické republiky dostal, se v JAR hodně píše. Podle některých zpráv jej získal v roce 2008; vstoupil prý do něj s kufříkem napěchovaným penězi a prohlásil, že bude jeho.

Jihoafrický list Daily Maverick v listopadu napsal, že dnes půjde do prodeje na aukci kromě tohoto sídla také Krejčířovo venkovské útočiště u řeky Vaal. O zahájení této dražby se zatím místní média nezmiňují.

U příjezdové cesty do domu jsou tři garáže, které ještě před několika lety ukrývaly Krejčířovy luxusní čluny, auta a motorky. Teď jsou opuštěné stejně jako kotec pro psy nedaleko vchodu.

Největší dojem na návštěvníky učinila prostorná koupelna, kde by bylo možné pořádat taneční večírky, ale v níž jsou jediná vana a toaleta umístěné tak, aby z nich byl dobrý výhled, který umožňuje prosklená stěna. Srdce domu je ve druhém patře, kde se nachází salon a bohatě vybavená kuchyně. Někteří návštěvníci si všimli, že dům rozhodně není bezpečný pro děti, protože na některých rampách a balkonech chybí zábradlí. Nelíbil se ani fakt, že k němu nepatří žádná zahrada.

Krejčíř přesídlil do JAR ze Seychel, kam utekl před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti ho v pátek poslal soud do vězení na 15 let za snahu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny.

Z daňových podvodů je viněn také v JAR, kde byl kvůli tomu obstaven jeho majetek.Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.