Ilustrační snímek

Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia.cz

Dobrá zpráva pro řidiče. Ropa nedojde, její zásoby se naopak zdvojnásobí

Ropa a zemní plyn světu v příštích desetiletích docházet nezačnou, světové rezervy těchto surovin se naopak do poloviny století navzdory růstu spotřeby takřka zdvojnásobí. Budou na to přitom stačit dosavadní technologie, předpověděla britská ropná společnost BP.

"Energetických zdrojů je dostatek. Obavy z docházení ropy a plynu vymizely," konstatoval šéf technologické divize BP David Eyton při pondělní prezentaci firemního výhledu.

Těžařské společnosti začaly v posledních letech využívat nových technologií, zejména frakování, které umožňuje dobývat surovinu z hlubokých hornin. S pomocí výkonných počítačů, robotů a dalších technologií také výrazně zvyšují výtěžnost dosavadních zdrojů. Mohutné investice do těžby spolu s vývojem technologií vedly k silnému růstu produkce, což vyvolalo propad světových cen ropy na necelou polovinu úrovně poloviny loňského roku.

Všeobecným využitím známých technologií by se prokázané rezervy fosilních paliv mohly z nynější úrovně 2,9 bilionu barelů v přepočtu na energetický ekvivalent ropy zvýšit do roku 2050 na 4,9 bilionu barelů, odhaduje BP. Svět by přitom do roku 2050 měl spotřebovat 2,5 bilionu barelů. Při dalších investicích a dalším pokroku technologií by se zásoby mohly vyhoupnout až na 7,5 bilionu barelů, uvedl Eyton podle agentury Reuters.

Pokud se započítají všechny dostupné formy energie, tedy zejména jádro, vítr a slunce, bude mít svět do poloviny století ve zdrojích energie 20násobek toho, co bude potřebovat, uvedl Eyton. Pokud chtějí vlády omezit spotřebu fosilních paliv ve prospěch čistších zdrojů, budou muset podle BP nějakým způsobem stanovit cenu emisí oxidu uhličitého. "Bez ceny za uhlík jsou fosilní paliva vysoce konkurenceschopná," řekl Eyton. Jaké zdroje a v jakém rozsahu se budou používat, o tom tak v konečném důsledku rozhodne politika, dodal.