nahoru

Lékaři bez hranic musí pryč z Doněcké lidové republiky. Odchod ohrozí tisíce lidí, upozorňují

Tereza Stonišová 24. října 2015 • 18:00
Lékaři bez hranic musí pryč z Doněcké lidové republiky. Odchod ohrozí tisíce lidí, upozorňují
foto: čtk

Neprodleně musí organizace Lékaři bez hranic opustit takzvanou Doněckou lidovou republiku. Tam panuje velmi špatná situace ohledně lékařské péče i dodávek potřebných léků. Tamní humanitární komise však rozhodla, že lékaři z oblasti musí odjet. 

Neprodleně musí organizace Lékaři bez hranic opustit takzvanou Doněckou lidovou republiku, oblasti na východě Ukrajiny uzurpované ruskými entitami. Tam panuje velmi špatná situace ohledně lékařské péče i dodávek potřebných léků.  Organizace to oznámila dnes na svých webových stránkách.

„Jsme prakticky jediná organizace, která léčí tuberkulózu ve vězeních, dodává diabetikům inzulín a produkty na dialýzu pro pacienty s poruchou ledvin,“ vysvětluje ředitel operací Lékařů bez hranic Bart Janssens na webu Lékařů bez hranic. „S okamžitým ukončením našich aktivit zůstanou tisíce pacientů s chronickými a potenciálně smrtelnými nemocemi téměř nebo zcela bez pomoci, upozorňuje.“

Lékaře z oblasti vykázala místní Humanitární komise, která ovšem zatím neudala důvod nutnosti okamžitého odchodu, pracovníci přitom uvádějí, že právě oni jsou pro místní nejdůležitějším zdrojem zdravotnického materiálu a léků. Především v případě diabetiků by mohl odchod z oblasti vyvolat vážný problém, protože jsou to právě Lékaři bez hranic, kdo do míst dodává až tři čtvrtiny potřebného inzulínu. V případě pacientů s nutností dialýzy ledvin tvoří pak dodávka od organizace až 90 procent. I přes to však zřejmě budou muset se svou činností skončit.

Další výrazný problém tvoří dle zprávy Lékařů bez hranic tuberkulóza, sužující především tamní vězně. I zde může dojít ke značným obtížím, je totiž velmi nepravděpodobné, že by úřady ovládané ruskými uzurpátory zvládly zajistit adekvátní alternativu.

 Diskuse ke článku