Mexiko zasáhne nejsilnější hurikán, jaký kdy byl na západní polokouli zaznamenán | Reflex.cz
nahoru

Mexiko zasáhne nejsilnější hurikán, jaký kdy byl na západní polokouli zaznamenán

ČTK23. října 2015 • 16:39
Mexiko zasáhne nejsilnější hurikán, jaký kdy byl na západní polokouli zaznamenán
foto: NOAA

Západní pobřeží Mexika se připravuje na úder hurikánu Patricia, který v noci na dnešek nabral ničivou sílu nejvyšší páté kategorie. Rychlost větru dosahuje až 325 kilometrů za hodinu a má zesilovat. Jak uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC), Patricia je nejsilnější hurikán, který byl na západní polokouli dosud zaznamenán.

Podle Světové meteorologické organizace (WMO) dosahuje hurikán Patricia síly tajfunu Haiyan. Ten před dvěma lety zabil na Filipínách přes 7300 lidí.

Ve třech pacifických státech byl vyhlášen stav ohrožení, školy zůstanou zavřené a obyvatelé se připravují na možnou evakuaci. Na bouři se chystají jak důležité přístavy, tak turistická letoviska včetně Acapulca.

"Je to extrémně nebezpečný, a potencionálně katastrofální hurikán," řekl meteorolog NHC agentuře AP.

Jak popsala mluvčí WMO Claire Nullisová, větry jsou tak silné, že "by dokázaly dostat do vzduchu letadlo". Mají ještě zesílit na rychlost 360 kilometrů v hodině. Živel se dnes kolem poledne SELČ nacházel přibližně 255 kilometrů jihozápadně od důležitého přístavu Manzanillo a pohyboval se severozápadním směrem rychlostí 17 kilometrů v hodině.

Podle předpovědí NHC dorazí Patricia k pevnině dnes večer místního času (v sobotu nad ránem SELČ) u pobřeží státu Jalisco. Do té doby by měl mírně zeslábnout, stále však bude patřit do ničivé čtvrté kategorie hurikánů.

Největší silou by měl hurikán udeřit v oblasti, kde leží druhé největší mexické město Guadalajara a oblíbené letovisko Puerto Vallarta. Jeho působení však pocítí i lidé ve vzdálenějším Acapulcu.

ČTK


Klíčová slova: Mexiko, hurikán


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější