nahoru

Prezident Zeman: Migrační vlna bude sílit, čeká nás cunami

ref, ČTK 31. srpna 2015 • 16:00
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
Profimedia.cz

Migrační vlna bude podle prezidenta Miloše Zemana sílit. Očekává, že uprchlíci budou do Evropy zvát své příbuzné. Migraci také podle něj zhorší pokračující destabilizace některých států. Prezident to řekl na dnešní tiskové konferenci. Migraci přirovnal k vlně cunami.

Zeman řekl, že si připadá jako turista na thajské pláži, který si chce vyfotit "vlnku" v dáli a netuší, že ho tato vlna zahubí. "Jsou lidé, kteří se domnívají, že migrační vlna je krátkodobá, že ustane. Podle mého názoru bude zesilovat," řekl prezident. Důvodem je podle něj destabilizace některých afrických, ale i dalších států. Za druhý důvod považuje "nasávací efekt". Tedy to, že migranti pozvou do Evropy své příbuzné.

Zopakoval, že by si přál, aby Evropská unie zpevnila své hranice. Nevidí prý k tomu ale žádnou akci, domnívá se proto, že by se Česko mělo postarat o své hranice samo.

Vyjádřil se také k výzvě několika set vědců, kteří varovali v souvislostí s migrací před nárůstem xenofobie a nenávisti. Výzva podle Zemana "míří mimo terč", protože český národ není xenofobní. Poznamenal, že každý ze signatářů vědecké výzvy, kterou podepsali i lidé mimo vědecké instituce, by si měli vzít domů jednoho uprchlíka. Prokázali by tak prý upřímnost svých úmyslů.

Zeman Čechy nepovažuje za xenofobní, protože v zemi žije asi půl milionu cizinců. Druhým důkazem podle něj je, že v České republice neexistují významné politické strany s xenofobním programem, jako tomu je ve Francii nebo v Maďarsku. Na dotaz ČTK, jestli obyvatele těchto zemí tedy považuje za xenofobnější než Čechy, prezident odpověděl, že ano. "Myslím si, že jsou, zejména ve Francii, kde mají své zkušenosti s obtížně asimilovatelnou menšinou uprchlíků," poznamenal Zeman.

Zeman se proti uprchlíkům výrazně vyhraňuje již několik měsíců. Odmítá především migranty z Blízkého východu a z Afriky. Drtivá většina z nich jsou podle něj ekonomičtí imigranti. Obává se také, že takzvaný Islámský stát migrační vlny využije k vyslání teroristických takzvaných spících buněk. Přivítal by naopak uprchlíky z Ukrajiny, kteří by prý měli větší šance na začlenění do české společnosti. Prezident se také několikrát vyslovil pro to, aby české hranice před migrací hlídala armáda.

ref, ČTK


Klíčová slova: reflex, zeman, uprchlíciDiskuse ke článku