Američané podle serveru Wikileaks odposlouchávali německé ministry. Vláda bere informaci vážně | Reflex.cz
nahoru

Američané podle serveru Wikileaks odposlouchávali německé ministry. Vláda bere informaci vážně

ČTK, ref3. července 2015 • 07:00
Wikileaks
Wikileaks
• foto: 
profimedia.cz

Německá spolková vláda bere nové zprávy serveru Wikileaks o odposlouchávání jejích členů a vedoucích představitelů dalších důležitých institucí americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA) vážně. Podle agentury DPA to dnes řekl mluvčí kabinetu kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. 

Vláda považuje odposlouchávání německých politiků americkou NSA za poškození spolupráce tajných služeb obou států, uvedl mimo jiné mluvčí. Dodal, že šéf úřadu kancléřky Peter Altmaier si kvůli tomu "pozval k rozhovoru" velvyslance Spojených států v Německu Johna Emersona. Dal mu prý jasně najevo, že je nutné dodržovat německé zákony a že jejich porušení bude stíháno.

O tom, že Merkelová bere nové zprávy o odposleších vážně podle DPA svědčí skutečnost, že "rozhovor" Altmaiera s Emersonem by podle neoficiálního sdělení měl být brán jako "předvolání". Předvolání je přitom v diplomacii považováno za ostrý protest vlády.

Německá média ve středu s odvoláním na Wikileaks informovala, že NSA neodposlouchávala jen kancléřku, ale dlouhodobě i další vysoce postavené vládní politiky. Její zájem byl údajně zaměřen i na německou měnovou a obchodní politiku a odposlouchávané rozhovory se zčásti týkaly i řecké dluhové krize.

K cílům agentury patřila ministerstva hospodářství, financí a zemědělství. Dokumenty zveřejněné serverem WikiLeaks údajně obsahují 69 odposlouchávaných telefonních čísel, jejichž sledování se dá prý dohledat až do 90. let. Odposlouchávání německé kancléřky Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera americkou tajnou službou vyšlo najevo poprvé v roce 2013. Aféra tehdy poškodila vztahy mezi Spojenými státy a Německem.

ČTK, ref

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější