Česko si připomene 65. výročí popravy velké hrdinky – Milady Horákové | Reflex.cz
nahoru

Česko si připomene 65. výročí popravy velké hrdinky – Milady Horákové

Daniel Baret, ČTK22. června 2015 • 07:00
Milada Horákova a prezident Edvard Beneš
Milada Horákova a prezident Edvard Beneš
• foto: 
ČTK

Pětašedesátileté výročí smrti Milady Horákové, která byla v roce 1950 popravena komunistickým režimem po vykonstruovaném procesu, připomene kampaň nazvaná Památku nejde zadusit. Začne v pondělí 22. června ve 12 hodin u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.

Dobrovolníci budou celý týden lidem na různých místech metropole rozdávat symbolické kokardy s trikolórou. Akci pořádá platforma Bez komunistů.cz, sdělil ČTK za iniciativu Petr Marek.

V den výročí smrti Horákové, které připadá na sobotu 27. června, bude několik známých osobností držet hladovku. Stane se tak v rámci řetězové hladovky, která trvá již dva roky. Večer se poté symbolicky za Horákovou a všechny oběti komunismu rozsvítí svíčky v Česku i například v americkém Washingtonu.

Soud s demokratickou političkou se stal v komunistickém Československu symbolem politických procesů. S ní čelilo od 31. května 1950 obvinění ze "záškodnického spiknutí proti republice" dalších 12 lidí, vesměs představitelů nekomunistických stran. Popravena byla spolu s Janem Buchalem, Závišem Kalandrou a Oldřichem Peclem.

Ve středu na pražské Náplavce mezi Palackého a Železničním mostem bude happening s hudebníkem Davidem Kollerem a s dalšími umělci nazvaný Jak naložit s komunisty - podvodníky. Tentýž den se pořádá celodenní vzpomínka na Horákovou na náměstí Míru a před kostelem sv. Ludmily, kde měla svatbu.

Ve čtvrtek se uskuteční v Knihovně Václava Havla prezentace Dětské oběti komunistů, které jsou pohřbeny na Ďáblickém hřbitově. Platforma se obrátila s podnětem na Nejvyšší státní zastupitelství, aby byly přezkoumány zločiny spáchané na lidech a především na dětem pohřbených na tomto hřbitově. Promítat se bude také dokumentární film Dagmar Průchové Nesmíš plakat, který natočila v roce 1990 s matkami vězněnými v komunistických vězeních.

Svůj poslední dopis určený především rodině napsala Horáková v den popravy ve 02:30 ráno, ve kterém mimo jiné napsala: „Je to zvláštní shoda okolností; když se měla narodit Jana, udělala jí místo na světě naše máma. Teď dělám tu výměnu životů zase já. … Jdu s hlavou vztyčenou – musí se umět i prohrát. To není hanba. I nepřítel nepozbyde úcty, je-li pravdivý a čestný. V boji se padá, a co je jiného život než boj.“

Sedmadvacatého června 1950 v 05:35 nad ránem byla jedna z největších hrdinek českých dějin popravena oběšením v pankrácké věznici v Praze.

Daniel Baret, ČTK


Klíčová slova: reflex, horakova


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější