nahoru

Česko bude mít nový den volna, svátkem se má stát Velký pátek

ČTK, arb 21. června 2015 • 10:00
Giotto di Bondone - Ukřižování
Giotto di Bondone - Ukřižování
• foto: 
Wikimedia.org

Velký pátek se stane s velkou pravděpodobností svátkem a dnem pracovního klidu. Novelu, která vzešla z lidovecké poslanecké frakce, projedná příští středu vláda a podle předběžného stanoviska ji podpoří.

Normu podepsalo 90 zákonodárců ze všech klubů kromě KSČM včetně premiéra Bohuslava Sobotky a vicepremiérů Pavla Bělobrádka a Andreje Babiše. Podpis připojili předsedové opozičních TOP 09 a ODS Karel Schwarzenberg a Petr Fiala a rovněž šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch.

Velký pátek, který připomíná biblické ukřižování Ježíše Krista, je svátkem v řadě evropských států. Patří mezi ně například Německo, Rakousko, Slovensko a skandinávské země.

Autoři argumentují i sociální stránkou zařazení Velkého pátku mezi svátky, které jsou dny pracovního klidu. V základních a středních školách jsou v tento den prázdniny a novela by rodinám umožnila strávit čas pohromadě.

Ministerstvo financí podle důvodové zprávy spočítalo, že den volna by ekonomiku připravil o 0,4 procenta ročního hrubého domácího produktu. Reálný dopad by prý ale byl podle jiných výpočtů mnohem nižší, nejvýše 0,1 procenta. Dopady na hospodářství by tak byly údajně zanedbatelné.

Současný český kalendář obsahuje 13 svátků, přičemž dva z nich připadají na shodný den.

ČTK, arb


Klíčová slova: reflex, velky patekDiskuse ke článku