nahoru

V Rusku prudce roste úmrtnost. Může za to alkohol, drogy a chřipka

ČTK, čip11. června 2015 • 10:03
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
Facebook

Úmrtnost v Rusku prudce roste, jen za první letošní čtvrtletí se zvýšila oproti stejnému loňskému období o 3,7 procenta. Premiér Dmitrij Medveděv chce podle zprávy agentury TASS vypracovat komplexní celostátní program, díky němuž by situaci bylo možné do roku 2018 napravit. Ruské oblasti a republiky mají situaci monitorovat a do centra mají zasílat pravidelné zprávy.

Podle ruských demografů může být příčinou nenadálého růstu úmrtnosti stárnutí ruské populace. Hlavním důvodem ale zřejmě jsou problémy ve zdravotnictví a neřešená tíživá sociální situace některých regionů. V řadě oblastí, zejména na jihu a východě Sibiře a na severním Kavkazu, se navíc snižuje porodnost. Klesá i počet žen v plodném věku.

Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová přičítá vyšší úmrtnost neuspokojivé epidemiologické a hygienické situaci. Zdravotnická statistika vykazuje zejména nárůst úmrtnosti na chřipku, zápal plic a jiné respirační choroby. Počet úmrtí na tyto nemoci se v Rusku navzdory očkování v poslední době zvýšil o čtvrtinu. Svůj vliv má i alkoholismus a drogová závislost, která v Rusku nebyla epidemických rozměrů.

ČTK, čip


Diskuse ke článku