nahoru

V pražském Kongresovém centru začal volební sjezd ČSSD

13. března 2015 • 10:48
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• foto: 
ČTK

Českou a evropskou hymnou začal dnes dopoledne v pražském Kongresovém centru volební sjezd ČSSD. Očekává se, že funkci předsedy nejsilnější vládní strany obhájí premiér Bohuslav Sobotka. Sobotka nebude mít v odpolední volbě protikandidáta a podpořily ho všechny krajské stranické organizace.

Více kandidátů se utká o křeslo prvního místopředsedy i řadových místopředsedů. "Souboj je pokaždé a je to dobře. Strana musí mít nějaké souboje," řekl ČTK ministr vnitra Milan Chovanec, kterého chce Sobotka za statutárního zástupce a je favoritem volby.

Podle dalšího kandidáta, bývalého předsedy sociálnědemokratických poslanců Jeronýma Tejce je tajná volba při počtu více než sedmi stovek delegátů neodhadnutelná. Tejc ale také uvedl, že vzhledem k tomu, že existují dohody, proti nimž stojí, je realista. Zda bude v případě neúspěchu ve volbě prvního místopředsedy kandidovat na řadového místopředsedu, se prý ještě nerozhodl. "Je to samozřejmě ke zvážení, ale o tom bych se rozhodoval až podle výsledku voleb," řekl Tejc novinářům.

Chovanec i Tejc patřili po sněmovních volbách 2013 k takzvaných lánským pučistům kolem někdejšího prvního místopředsedy Michala Haška, kteří chtěli Sobotku odstavit. Chovanec se posléze za předsedu postavil. Nyní tvrdí, že ČSSD je konsolidovaná. "Strana se vzpamatovala a víceméně táhne za jeden provaz. Kdo chtěl pracovat, tak pracuje, kdo chtěl škodit, tak škodí, ale já myslím, že nikdo neškodí. Došli jsme na okraj propasti, podívali jsme se na její dno, mnozí se tam našli a strana je nyní jednotná," řekl Chovanec.

Tejc tvrdí, že se v takzvaném haškovském křídlu nikdy nefiguroval. ČSSD je podle něho jednotná v programových cílech a v tom, že chce udržet současnou vládu s hnutím ANO a KDU-ČSL při nynější koaliční smlouvě. Jednota je prý také ve snaze uspět v krajských volbách příští rok. "Na některé dílčí věci můžeme mít jiné názory," podotkl Tejc. Krajské nominace ale podle něho jasně ukazují, že Sobotka má ve straně podporu.

Hašek při příjezdu zdůraznil, že na tomto sjezdu nebude kandidovat na žádnou funkci. Veřejně nechtěl podpořit ani žádného z kandidátů na místopředsednický post, aby nikomu nedal "polibek smrti". Kandidovat nehodlá ani místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, který podporuje Tejce.

Třetím kandidátem na prvního místopředsedu je ministr pro legislativu Jiří Dienstbier, který uvedl, že do volby jde "střízlivě". "Je to pro mě příležitost říct svoji představu o reformě sociální demokracie. My potřebujeme zásadní vnitřní reformu tak, aby o kandidátkách nerozhodovalo několik funkcionářů na krajské úrovni, ale doopravdy všichni členové," tvrdí Dienstbier

Právě o této úpravě a dalších změnách stanov, jak je loni schválilo vnitrostranické referendum, budou delegáti sjezdu rozhodovat v sobotu. Schvalovat budou také programovou rezoluci.

 Diskuse ke článku