nahoru

Na Ukrajinu smějí Rusové už jen s pasem, jenže Kyjev část hranic nekontroluje

ČTK, vib 1. března 2015 • 12:00
Na Ukrajinu smějí Rusové už jen s pasem, jenže Kyjev část hranic nekontroluje
Na Ukrajinu smějí Rusové už jen s pasem, jenže Kyjev část hranic nekontroluje
• foto: 
profimedia.cz

Ruští občané smějí od dnešního dne vstoupit na Ukrajinu pouze s cestovním pasem. Vstoupilo totiž v platnost příslušné nařízení kyjevské vlády. Až dosud Rusové mohli do sousední země cestovat také jen s obdobou občanského průkazu.


Jaký to bude mít účinek, není jasné, protože mezi Ruskem a Ukrajinou existuje hranice často jen na papíře, je vytyčená, ale její velké části nikdo nekontroluje. Kyjev navíc nekontroluje téměř 500 kilometrů své státní hranice s Ruskem, ovládají ji rebelové. Jde o zhruba čtvrtinu z celkové délky ukrajinsko-ruské hranice. A tak to podle všeho i zůstane.

Kyjevská vláda premiéra Arsenije Jaceňuka sbůj krok, o kterém informovala s měsíčním předstihem, přitom vysvětluje nutností zpřísnit kontrolu na hranici s Ruskem. Přes ní podle Kyjeva proudí k rebelům zbraně a vojáci, což Moskva stále popírá.

Ruské úřady tvrdí, že ukrajinské rozhodnutí prý nevyvolá velký problém, protože na požádání cestovní pasy vystaví. Až dosud ale většina Rusů pas nemá.

Na ruské straně se sice zprvu ozývalo volání odpovědět na ukrajinské nařízení recipročně, ale ministerstvo zahraničí nakonec prohlásilo, že Rusko "z humanitárních důvodů" nadále dovolí Ukrajincům překračovat hranice i na vnitrostátní doklady.

Server newsru.com také připomněl, že ruské úřady také ochotně povolují i dlouhodobý pobyt v zemi Ukrajincům v branném věku, kteří se tak vyhýbají mobilizaci do armády, jak je k tomu vybídl ruský prezident Vladimir Putin. Naopak ukrajinští pohraničníci se od počátku proruského povstání na východě země prý snaží vstupu Rusů ve věku od 16 do 60 let na Ukrajinu zabránit.

Ukrajinští pohraničníci podle slov svého náčelníka Viktora Nazarenka loni nevpustili do země 46 834 cizinců, z nichž asi třetina byli Rusové.

ČTK, vib


Klíčová slova: Rusko, ukrajina, pasDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.