nahoru

Islámský stát zveřejnil další video s vraždou japonského novináře

ČTK, ref1. února 2015 • 08:25
Islámský stát zveřejnil další video s vraždou již druhého japonského novináře
Islámský stát zveřejnil další video s vraždou již druhého japonského novináře
• foto: 
YouTube.com

Radikální hnutí Islámský stát zveřejnilo videozáznam, který údajně zachycuje zabití japonského rukojmí Kendžiho Gotoa. Uvedla to v sobotu americká monitorovací služba SITE. Japonský premiér Šinzó Abe usmrcení Gotoa odsoudil. Slíbil, že bude spolupracovat s jinými státy, aby osoby zodpovědné za tento čin předvedl před spravedlnost.

Na záznamu je vidět muž se zahalenou hlavou stojící nad Gotoem s nožem u jeho krku. Následně záběry ukazují tělo, na kterém je položena hlava.

"Kvůli vašemu lehkovážnému rozhodnutí zúčastnit se války, kterou nelze vyhrát, neusmrtí tento nůž pouze Kendžiho, ale bude pokračovat a způsobí masakr kdekoli, kde budou nalezeni vaši lidé. Nechť začne japonský zlý sen," pronesl podle Reuters muž s nožem v projevu určeném japonskému premiérovi.

Sedmačtyřicetiletý japonský novinář a dokumentarista Goto odjel do Sýrie loni v říjnu. Údajně se chtěl pokusit vyjednat propuštění Haruny Jukawy, dalšího Japonce drženého islamisty. Radikálové za ně chtěli 200 milionů dolarů, které měly být vyplaceny do pátku 23. ledna. Přesně před týdnem se objevilo video, na němž Goto drží snímek mrtvého Jukawy a viní z kolegovy smrti japonského premiéra Abeho.

"Jsem silně rozhořčen tímto nelidským a odporným teroristickým činem," sdělil podle agentury Reuters Abe novinářům se zasmušilým výrazem ve tváři. "Japonsko bude spolu s mezinárodním společenstvím usilovat o to, aby osoby zodpovědné za tento zločin předvedlo před spravedlnost," sdělil premiér. Terorismu se Japonsko nikdy nepoddá, zopakoval také Abe.

Kromě Japonce islamisté podle všeho nadále zadržují také jordánského armádního pilota. Jordánsko a Japonsko se snažili zajistit jejich propuštění. Japonští činitelé ale podle dřívější zprávy Reuters připustili, že tyto snahy zůstávají na mrtvém bodě a situace byla vysoce nepředvídatelná.

Nejnovější nahrávka se podle Reuters o jordánském pilotovi nezmiňuje. Radikál, který na ní hovoří, má stejný britský přízvuk jako muž na dřívějších videonahrávkách IS, které také zachycují smrt rukojmích. Podobně jako rukojmí islamistů na dřívějších videích má i Goto oranžovou vězeňskou kombinézu. Po celou dobu zhruba minutové nahrávky nepromluví. 

Oba muži se nachází v hornaté krajině, která se podle všeho odlišuje od pouštní oblasti zachycené na předešlých nahrávkách.

ČTK, ref


Diskuse ke článku