nahoru

Vůdce libyjských islamistů Zaháví zemřel, podlehl zraněním z bojů

ČTK, ref23. ledna 2015 • 15:38
Muhammad Zaháví podlehl zraněním, která utrpěl v bojích
Muhammad Zaháví podlehl zraněním, která utrpěl v bojích
• foto: 
ČTK

V Libyi zemřel vůdce nejmocnější islamistické milice Ansar aš-Šaría. , informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroje z okolí Zahávího rodiny a místní představitele. V Libyi vládne chaos rozpoutaný skupinami, které se v roce 2011 podílely na svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Ty odmítají složit zbraně a bojují mezi sebou i proti armádě o území, která po revoluci ovládly.

Zaháví byl údajně vážně zraněn v jedné z bitev už před několika měsíci, od té doby byl hospitalizován a nyní v nemocnici zemřel. Jeho smrt potvrdil i jeden z velitelů islamistů v Benghází, podle kterého byl Zaháví zraněn již loni v září. Skupina Ansar aš-Šaría zatím úmrtí nepotvrdila.

Na skupinu Ansar aš-Šaría, která má blízko k Al-Káidě, uvalila Rada bezpečnosti OSN loni v listopadu sankce. Členské státy OSN by proti ní měly uplatňovat zbrojní embargo a zákaz cestování a zablokovat její majetek. Proti Ansar aš-Šaría už dříve přijaly sankce i Spojené státy, podle kterých stála tato organizace za útokem na americkou diplomatickou misi v Benghází v září 2012. Tehdy zahynul americký velvyslanec a tři další členové mise.

V zemi panuje chaos již od svržení Kaddáfího, situace se ale ještě více zdramatizovala po loňských červnových volbách. V Libyi nyní působí dva zákonodárné sbory a dvě vlády. Islamisté z různých skupin ovládají parlament v metropoli Tripolisu, zatímco v Tobrúku pracuje parlament se silným zastoupením liberálů a federalistů vzešlý z červnových voleb, který uznává i mezinárodní společenství.

ČTK, ref


Diskuse ke článku