nahoru

Modelka Pavlína Pořízková pro Reflex o sebevraždě

Jan Kábrt 7. listopadu 2014 • 09:59
Modelka Pavlína Pořízková pro Reflex o sebevraždě
foto: Nguyen Phuong Thao

Pavlína Pořízková (49), americká modelka českého původu, byla ve své době nejvyhledávanější tváří světa. Pod nablýskanými obálkami časopisů se však skrývá nejen strhující příběh rodinného útěku z komunistického Československa, ale také osobní běsy, které ji provázejí dodnes.

Po tom, co se Pavlína ocitla jako devítiletá ve Švédsku, kam šest let předtím emigrovali její rodiče, zažívala krušné časy. Neuměla jazyk a ve škole jí pár spolužaček dávalo sežrat, že je vetřelcem z komunistického světa. „O sebevraždu jsem se tehdy pokusila opakovaně. Moc mi to ale nevyšlo. Zkoušela jsem si přeřezat žílu na ruce, tady mám po tom ještě malou jizvu, jak se mi do ruky zasekla kudla... Moje asi největší štěstí bylo, že Švédsko není v otázce vlastnictví zbraní tak benevolentní jako Amerika, kde ji má každý doma. Kdyby to tak bylo a my zbraň měli, byla bych se zastřelila,“ říká v rozhovoru pro Reflex bývalá supermodelka.

Připouští ale, že tu sebevraždu možná ve čtrnácti nemyslela úplně vážně. „Možná jen ta holka volala: Pomozte mi, pomozte mi!“ Mnohem déle, než myšlenky na sebevraždu, krásku provázejí úzkosti nebo velmi komplikovaný vztah s matkou.

Velký rozhovor o úzkostech Pavlíny Pořízkové si přečtěte v novém vydání tištěného Reflexu č.45/2014.

 

Jan Kábrt


Klíčová slova: pouták, pavlína pořízkováDiskuse ke článku