nahoru

Expremiér Nečas letí do Číny se Zemanem, ale jako zástupce podezřelé firmy

ČTK, ref 20. října 2014 • 07:00
Miloš Zeman, Petr Nečas
Miloš Zeman, Petr Nečas
• foto: 
ČTK, Nguyen Phuong Thao

Bývalý premiér Petr Nečas poletí v příštích dnech do Číny v podnikatelské delegaci, která bude doprovázet návštěvu prezidenta Miloše Zemana. Problémem ovšem je, že bude zastupovat firmu, která figuruje v kauze předražených jízdenek pražské MHD. Hlavě státu to podle všeho nevadí.

S informací přišlo pondělní vydání týdeníku Respekt. Podle něj bude Nečas vyslancem firmy Delta Capital. V Číně bude podle týdeníku nabízet projekty v oblasti energetiky, lesnictví a IT technologií. Jenže Deltu Capital podle Respektu vlastní Michael Broda, který je spolumajitelem společnosti Neograph, jejíž představitelé figurují v kauze předražených jízdenek pražské MHD.

To, že bude Nečas součástí podnikatelské mise do Číny, řekl Zeman už tento týden v rozhovoru pro ČTK. Za jakou společnost tam pojede, ale přiblížit nechtěl. Podle obchodního rejstříku je expremiér společníkem ve firmě NESTAC Consulting, přednáší také na liberálně-konzervativní akademii CEVRO. Podle dřívějších informací Lidových novin získal práci u developera a majitele finanční skupiny SPGroup Pavla Sehnala.

Podle Respektu působí Nečas ve společnosti Delta Capital jako ředitel strategických projektů. „Jedu do Číny s několika naprosto konkrétními projekty našich investic v energetice, lesnictví nebo IT technologiích,“ řekl týdeníku. Číňanům bude podle listu nabízet například projekt na pěstování rychle rostoucích dřevin a stavby energetického komplexu, v němž by se produkt spaloval.

Respekt v souvislosti s Nečasovou prací pro Delta Capital připomíná, že její majitel Broda je zároveň spoluvlastníkem firmy Neograph, jejíž představitelé čelí obvinění, že před pěti lety dostali od pražského magistrátu předraženou zakázku a část peněz skončila na soukromých kontech, včetně účtu kontroverzního podnikatele Ivo Rittiga.

Rittig je obviněn nejen v této kauze, ale je s nynější Nečasovou manželkou Janou, dříve Nagyovou, také spoluobžalován z podílu na úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Expremiér ale naprosto vyloučil, že by firma Delta Capital měla byť i vzdáleně něco s Rittigem společného, napsal Respe

ČTK, ref


Klíčová slova: zeman, NečasDiskuse ke článku