nahoru

Bělošský policista v USA nedaleko Fergusonu zastřelil černocha. Incident vyvolal další demonstrace

ČTK, ref9. října 2014 • 09:06
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
ČTK

Bělošský policista při přestřelce v americkém St. Louis zabil černocha. Nový incident se odehrál jen několik kilometrů od stále ještě neklidného předměstí Ferguson, kde v srpnu jiný bělošský policista zastřelil neozbrojeného černocha Michaela Browna, což vyvolalo sérii násilných protestů.

Událost, o které dnes agentura Reuters informovala, se stala ve středu. Policista začal pronásledovat skupinku čtyř lidí, která utekla, když ho spatřila. Jednoho z nich se mu nakonec podařilo dohonit, ten ale vytáhl zbraň a vypálil na něj. Policista, který nebyl zraněn, střelbu opětoval a mladíka zabil.

Na místě se krátce poté shromáždilo asi 200 lidí, kteří proti zásahu demonstrovali. Jistá žena v rozhovoru s místním listem St. Louis Post-Dispatch prohlásila, že je sestřenicí oběti a že její bratranec byl neozbrojen. "Měl v ruce sendvič a oni si mysleli, že je to zbraň. Je to úplně stejné jako v případě Michaela Browna," řekla.

Policie ale tvrdí, že na místě střelby našla zbraň. Z médií je také známo, že policista byl mimo službu, ale měl na sobě uniformu, ačkoli v té době pracoval pro svého druhého zaměstnavatele v jisté bezpečnostní agentuře.

Incident, při němž v polovině srpna ve Fergusonu policista Darren Wilson zastřelil Browna šesti ranami, vyšetřuje FBI. Zatímco někteří místní tvrdí, že měl černoch v tu chvíli ruce nad hlavou a vzdával se, podle policie mladík, který byl údajně podezřelý v souvislosti s loupeží, policistu napadl. O případném obvinění policisty rozhodne velká porota, která oznámí své rozhodnutí nejdříve v listopadu.

Smrt černocha vyvolala rozsáhlé protesty, kvůli kterým stát Missouri v oblasti na několik nocí vyhlásil mimořádný stav. Situace se později zklidnila, na 21tisícovém předměstí St. Louis ale stále panuje napětí.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,660
28,720
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější