nahoru

Kurdové svádějí tvrdé boje s islamisty o syrské město Kobani

ČTK 6. října 2014 • 18:18
Boje o město Kobani
Boje o město Kobani
• foto: 
ČTK

Kurdští bojovníci svádějí tvrdé boje s ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS), kteří obklíčili severosyrské město Kobani. Jak informovala v noci na dnešek americká televizní stanice CNN, islamisté se přiblížili k dobytí města poté, co vstoupili na jeho jihovýchodní okraj a začaly boje o tamní ulice. Podle syrských aktivistů se Kurdům dařilo ofenzivu odrážet. Agentura Reuters ale později přinesla informaci, že islamisté nejspíš v dobývání města postoupili a vyvěsili svou černou vlajku v jeho východní části.

Během nedělních bojů u Kobani přišlo o život nejméně 45 bojovníků dohromady na obou stranách. Jak uvedl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), za jedním z útoků proti islamistům stála i kurdská bojovnice. Když jí došla munice, raději odpálila výbušninu na svém těle, než aby padla do zajetí. Zabila tak deset radikálů.

Islamisté se město snaží dobýt již několik týdnů. Nejnovější postup islamistů potvrdil i nejmenovaný turecký důstojník. Reuters záběry natočila ze sousedního Turecka a je na nich vidět černá vlajka umístěná na čtyřpatrové budově v té části Kobani, kde se v posledních dnech odehrávaly velmi intenzivní boje.

Z místa bojů přicházejí rozporuplné informace. Podle některých zdrojů obránci města nyní hledají cesty k útěku z této kurdské bašty, která leží na strategickém místě u turecké hranice. "Je to poslední šance k odchodu," citovala CNN jednoho z kurdských bojovníků. V pohybu jim ale podle něj brání odstřelovači IS s výbavou pro noční vidění.

Jiní z Kurdů naopak tvrdí, že svůj boj nevzdávají a jsou připraveni Kobani nadále bránit. "Boje pokračují, minometná palba dopadá i do středu města. My máme jen lehké zbraně," uvedl pro agenturu Reuters jeden z kurdských bojovníků. "Jestliže do Kobani (islamisté) vstoupí, město se stane naším, ale i jejich pohřebištěm. Nenecháme je vstoupit, dokud jsme živí. Buď vyhrajeme, nebo zemřeme. Budeme se bránit až do konce," dodal.

Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic. Pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab. Bránit město před islámskými radikály pomáhají Američané leteckými údery. Zatím se jim ale nepodařilo tímto způsobem radikály zastavit. Z města a jeho okolí již uteklo do sousedního Turecka na 180.000 lidí.

Boje mezi Kurdy a islamisty se vedou i na dalších frontách. U vstupu do města Hasaká na severovýchodě Sýrie se v dodávce naplněné výbušninami odpálili dva sebevražední atentátníci, kteří zabili nejméně 30 kurdských ozbrojenců.

V kampani proti islamistům v Sýrii Spojeným státům pomáhá pět arabských spojenců - Jordánsko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar a Bahrajn. Američané spolu s několika dalšími zeměmi pak podnikají letecké údery i v sousedním Iráku. Americký prezident Barack Obama již několikrát zopakoval, že USA neuvažují o vyslání pozemních jednotek do oblasti.

Minulý týden v souvislosti s ofenzivou proti IS zaznamenaly USA první vojenskou ztrátu. Piloti amerického konvertoplánu V-22 Osprey, který vzlétl z lodi USS Makin Island v Perském zálivu, krátce po startu ztratili nad strojem kontrolu. Konvertoplán je stroj, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla. Když to vypadalo, že se letoun zřítí, dva ze členů posádky z něj vyskočili do moře. Jednoho se povedlo najít a jeho stav je nyní stabilní. Druhého ze členů posádky, jednadvacetiletého Jordana Spearse, se ale zachránit nepodařilo a po jednodenním pátrání byl prohlášen za mrtvého.

ČTK


Diskuse ke článku