nahoru

Severokorejská média přiznala, že má Kim zdravotní potíže

ČTK, ref26. září 2014 • 12:46
Kim Čong-un se údajně svezl chloubou severokorejského námořnictva - rezavějící ponorko
Kim Čong-un se údajně svezl chloubou severokorejského námořnictva - rezavějící ponorko
• foto: 
KCNA

Severokorejská oficiální média přiznala, že mladý vůdce země Kim Čong-un trpí zdravotními problémy. Stalo se tak poté, co se Kim neobjevil tři týdny na veřejnosti, napsala dnes agentura Reuters.

Jednatřicetiletý Kim byl naposledy viděn na veřejnosti 3. září, kdy společně se svou manželkou navštívil koncert. Již od července bylo navíc patrné, že vůdce KLDR při chůzi kulhá.

Ve čtvrtek severokorejská státní média odvysílala dokumentární pořad, v němž Kim vystupuje a kde jsou také patrné jeho potíže s chůzí. "Za bohatství a prosperitu našeho socialistického státu vděčíme horlivému úsilí našeho vůdce, který severokorejskému lidu dál rozjasňuje cestu jako jiskřička plamene, navzdory tomu, že se necítí dobře," konstatoval hlas doprovázející hodinový dokument.

Fotografie ze severokorejských státních médií svědčí o tom, že Kim od nástupu do úřadu po nečekané smrti svého otce Kim Čong-ila v prosinci 2011 značně přibral na váze.

"Z jeho chůze lze usuzovat, že ho trápí dna. K tomuto onemocnění má předpoklady vzhledem ke svému jídelníčku a také vzhledem k tomu, že tato choroba postihla i další členy jeho rodiny," uvedl expert na severokorejskou vládnoucí dynastii Michael Madden.

Severokorejský vůdce si donedávna hojně užíval pozornosti médií, když se skoro denně nechával filmovat a fotografovat "v terénu" při návštěvách v různých továrnách, zemědělských družstvech či s vojenskými jednotkami. Od počátku září se ale neukázal na veřejnosti, přičemž se nezúčastnil ani čtvrtečního mimořádného zasedání severokorejského parlamentu.

ČTK, ref


Diskuse ke článku