Piloti Air France jdou do stávky, většina letů se ruší

Piloti Air France jdou do stávky, většina letů se ruší Zdroj: ČTK

Piloti Air France jdou do stávky, většina letů se ruší

Francouzská letecká společnost Air France, která patří k největším na světe, v pondělí zruší 60 procent letů kvůli stávce pilotů, kteří nesouhlasí s plány na snižování nákladů. Má se to dotknout i letů do Prahy.

Hlavní odborový svaz SNPL vyzval piloty Air France ke stávce od 15. do 22. září. Další dva odborové svazy vybízí ke stávce do čtvrtka 18. září. Generální ředitel Frédéric Gagey navíc podle agentury Reuters uvedl, že stávka, která by mohla trvat až do 22. září. Aerolinky to bude stát mezi 10 až 15 miliony eur denně.

Aerolinky doporučily zákazníkům, kteří mají rezervovanou letenku na toto období, aby svou cestu přesunuli, nebo provedli bezplatnou změnu letenky. Air France patří k největším klasickým leteckým společnostem podle příjmů v Evropě. Týdenní stávka by byla nejvážnějším projevem nesouhlasu jejích pilotů od roku 1998, napsala AFP.

Air France na začátku tohoto měsíce informovala, že bude pokračovat v plánovaném otevírání nových evropských základen pod značkou Transavia, což je jejich nízkonákladová dceřiná firma. Firma se tak snaží zajistit si znovu větší podíl na trhu na úkor nízkonákladových přepravců a konkurenčních společností z Blízkého východu. Společnost přitom odmítá požadavky odborů, podle nichž by pracovní smlouvy pilotů Transavie měly obsahovat stejné podmínky jako smlouvy pilotů létajících pod značkou Air France.