nahoru

Když Rusové nedodají plyn, Finsko má problémy do měsíce, Česko za 6 měsíců

Daniel Baret3. září 2014 • 13:00
Když Rusové nedodají plyn, Finsko má problémy do měsíce, Česko za 6 měsíců
foto: Profimedia.cz

Pokud by Rusko v rámci souboje o sankce přerušilo pro Evropu dodávky plynu, první na řadě by bylo Finsko. Tam by problémy vypukly už za měsíc. Česko má jiné varianty řešení, ale do 6 měsíců by problémy nastaly i u nás. Vyplývá to ze studie německého Institutu energetické ekonomie na univerzitě v Kolíně nad Rýnem. Informaci zveřejnil web euobserver.com.

Institut provedl počítačové simulace, jak fungují a jakou mají kapacitu evropské plynovody, s jakými skladovacími kapacitami jednotlivé státy Evropy disponují a jak je to s možností dodávek zkapalněného plynu. Na základě toho zkoumal, jaké budou dopady po měsíci, po třech, šesti a za devět měsíců.

Nejohroženějším státem je pak Finsko, které dováží z Ruska 100 procent plynu a nemá žádné skladovací prostory. Problémy by tak nastaly už do měsíce.

Dalšími na ráně jsou Polsko a Turecko. Česko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Řecko, balkánské země či Estonsko, by vážněji pocítily problémy asi po šesti měsících.

Naopak v bezpečné situaci budou i při dlouhém výpadku dodávek Dánsko, Norsko, Nizozemsko, Rumunsko a Velká Británie, které mají vlastní zdroje. Dovoz od sousedů, nebo terminály na zkapalněný plyn, by zachovaly v bezpečí i Bulharsko, Irsko, Lotyšsko, Litvu, Lucembursko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko.

Česká republika má možnosti alternativního dovozu kromě Ruska, ale přesto by po půl roce mohla pocítit problémy. Podle kolínského Institutu by se v našem případě jednalo minimálně o čtvrtinu dodávek. Zásoby má v současnosti Česko na necelých 100 dní.

Daniel Baret


Klíčová slova: Rusko, plynDiskuse ke článku