nahoru

Ukrajinští vládní vojáci vyšli z obklíčení

ČTK30. srpna 2014 • 13:00
Pochod zajatců
Pochod zajatců
• foto: 
ČTK

První ukrajinští vojáci vyšli z obklíčení u Ilovajska na východě Ukrajiny. Oznámil to dnes ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov s tím, že jde o asi tři desítky mužů z různých jednotek. Separatisté podle agentury ITAR-TASS postoupili těsně k důležitému přístavu Mariupol, zatímco ukrajinské síly se údajně stahují od Doněcka. Tvrzení jednotlivých stran zatím nebylo možné ověřit. 

"Do opěrného stanoviště brigády Národní gardy ve městě Komsomolske (u Doněcka) vyšli z obklíčení první vojáci ilovajského uskupení. 28 osob z praporů ministerstva vnitra (...) a s nimi několik mužů z praporů ministerstva obrany. Nikoliv nadarmo střežili celou noc státní hranici! Čekáme další chlapce," citovala ministra agentura Interfax.

Ještě dříve velitel jednoho z vládních dobrovolnických praporů Semen Semenčenko ohlásil dohodu o odchodu obklíčených vojáků z bojiště, o které ho prý informoval sám prezident Petro Porošenko.

"(...) všichni vojáci, kteří se nevzdali, budou moci odejít se zbraněmi a prapory speciálním koridorem k místu dislokace základních sil," uvedl Semenčenko s tím, že vojáci už vyhodili bojovou techniku do povětří. "Během několika dnů všichni bojovníci, kteří se vzdali do zajetí, jakož i ranění zajatci, budou vyměněni za ruské výsadkáře v Charkovu," dodal.

Kolik ukrajinských vojáků je vlastně obklíčeno, není podle serveru newsru.com ještě jasné, ale už se ví, že bude nutné evakuovat více než stovku raněných.

Ruský prezident Vladimir Putin v noci na pátek vyzval proruské rebely, aby poskytli humanitární koridor na východní Ukrajině, kterým obklíčené ukrajinské vládní jednotky budou moci opustit bitevní pole. Povstalci údajně žádosti vyhověli, ale Putin později uvedl, že Kyjev nabídku odmítl. Pokus vládních jednotek probít se z obklíčení ale podle médií ztroskotal, údajně v palbě ruských děl a za značných ztrát. Část vojáků se poté vzdala, další ale výzvy ke kapitulaci odmítli.

Separatisté podle agentury ITAR-TASS hlásí, že pod jejich tlakem se ukrajinské jednotky stahují od Doněcka, a to i s těžkými zbraněmi, v posledních bojích však prý přišly o dvacítku tanků a obrněných transportérů.

"Na jižní frontě (povstalecké) milice postoupily až těsně k strategicky důležitému přístavu Mariupol. Útok ještě nezačal, ale na okraji města už působí skupiny průzkumníků," uvedla ruská agentura. Dodala, že město je podle separatistů v obklíčení.

ČTK
Diskuse ke článku