nahoru

A co děti? Mají si kde hrát? Zelení musí zaplatit 500 tisíc bývalému textaři Katapultu

ČTK, ref20. srpna 2014 • 17:04
Ladislav Vostárek
Ladislav Vostárek
• foto: 
Profimedia

Strana zelených by měla zaplatit textaři skupiny Katapult Ladislavu Vostárkovi 500.000 korun za užití sloganu "A co děti? Mají si kde hrát?" v předvolební kampani z roku 2010. Nepravomocně o tom dnes rozhodl pražský městský soud. Strana se podle verdiktu také musí omluvit v médiích. Proti rozsudku se lze odvolat.

Text z písně "Až" se ve čtyři roky staré kampani objevil například na internetu, v novinách, na autech či zazněl na některých předvolebních mítincích. Právník a někdejší textař Vostárek tvrdí, že ho použití sloganu v kampani zelených výrazně poškodilo na pověsti. Jako advokát totiž zastupuje klienty z oblasti průmyslu, tedy opačnou zájmovou skupinu než ekology. Od strany chtěl proto omluvu v celostátním deníku Blesk a půl milionu korun.

Soudkyně se během procesu marně snažila obě strany přimět ke smíru a mimosoudnímu vyrovnání. K tomu prý nedošlo kvůli neshodám o formě omluvy. Zatímco zelení navrhovali písemnou nebo osobní omluvu a stažení zpráv o kampani ze svého webu, Vostárek požadoval omluvu v celostátních i regionálních médiích, která by prý stranu stála statisíce.

Pražský městský soud řešil dva podobné případy v minulosti. V prvním vysoudil textař Jan Krůta na firmě Modrý anděl 150.000 korun za neoprávněné užití sloganu "Říkal si hurikán" na záchodcích restaurací. Režisérka Marie Poledňáková pak ve druhém získala 20.000 korun za užití názvu filmu "S tebou mě baví svět" v reklamě na oděvy ve vestibulu metra.

ČTK, ref


Klíčová slova: zelení, vostárek, katapultDiskuse ke článku