nahoru

Z nemocnice v Libérii uprchlo 29 pacientů nakažených virem ebola

ČTK, ref 17. srpna 2014 • 19:34
Ebola
Ebola
• foto: 
ČTK

Z nemocnice v liberijské Monrovii uprchlo v noci na dnešek podle agentury AFP 29 pacientů nakažených virem eboly. Libérie patří k zemím nejvíce zasaženým epidemií eboly. Na krvácivou horečku tu podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo již přes 400 lidí.

Místní tisk podle DPA napsal, že mezi uprchlými pacienty byly jak potvrzené případy nakažení virem eboly, tak lidé s podezřením na tuto smrtelnou nemoc.

Pacienti byli v karanténě v nemocnici v jedné z chudinských čtvrtí metropole Monrovia. Tato čtvrť ležící v blízkosti centra města je hustě osídlena, žije zde asi 75.000 lidí. Na svobodu nemocným pomohli jejich ozbrojení sousedé.

"Vyrazili dveře a vyplenili to tady. Všichni pacienti utekli," citovala agentura AFP slova jedné svědkyně Rebeccy Wessehové.

Nyní panují obavy, že uprchlí pacienti nakazí další obyvatele města.

Liberijské ministerstvo zdravotnictví již dříve sdělilo, že chce dát celý zdejší slum West Point do karantény, aby se zabránilo, že lidé odtamtud budou cestovat do jiných oblastí. Mnoho obyvatel však na toto oznámení zareagovalo vztekle.

Počet obětí epidemie eboly v západní Africe vzrostl od března podle nejnovější bilance WHO na 1145.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Od března se virem infikovalo 2127 lidí. Nejvíce epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu a Sierru Leone. Nové případy infikovaných přibývají od konce července i v nejlidnatější africké zemi Nigérii. Agentura DPA informovala, že z nemocnic tam z obavy před nákazou utíká stále více lékařů a zdravotníků, a to především v Lagosu.

ČTK, ref


Klíčová slova: ebola, liberieDiskuse ke článku