nahoru

Irácký premiér Málikí oznámil svou rezignaci a podpořil svého nástupce

ČTK, ref 15. srpna 2014 • 09:09
Nouri al-Maliki
Nouri al-Maliki
• foto: 
ČTK

Irácký premiér Núrí Málikí ve čtvrtek v projevu ve státní televizi oznámil svou rezignaci na funkci a vyslovil podporu svému nástupci Hajdarovi Abádímu, kterého v pondělí prezident Fuád Masúm pověřil sestavením nové vlády.

"Oznamuji vám, že stahuji svou kandidaturu (na šéfa vlády) ve prospěch bratra Hajdara Abádího, abych usnadnil politický proces vytváření nové vlády," prohlásil v televizi Málikí, po jehož boku stal Abádí a další šíitští politici. Hovořil i o vážné teroristické hrozbě, kterou představují sunnitští radikálové z uskupení Islámský stát.

Málikí stojí v čele koalice, která zvítězila v dubnových volbách. Dosud byl přesvědčen, že jedině on měl být pověřen sestavením kabinetu. V Iráku i v zahraničí však v poslední době rostla kritika jeho politiky vůči sunnitům. I část šíitské komunity, k níž Málikí patří, si myslí, že právě to dovedlo Irák k současné krizi. Dosavadní místopředseda parlamentu Abádí se jeví méně polarizující postavou.

Málikí zřejmě přišel i o podporu svých dvou největších opor, které měl dosud v zahraničí - USA a Íránu. Abádímu jako designovanému premiérovi už blahopřál Írán, telefonicky s ním hovořil americký prezident Barack Obama a požádal ho, aby sestavil novou vládu co nejrychleji.

Funkci premiéra chtěl přitom již potřetí získat Núrí Málikí, který ještě ve středu dával najevo, že se nehodlá zříci moci, a nominaci Abádího na premiéra označil za protiústavní.

Málikí se jako poměrně málo známý politik dostal k moci v roce 2006 díky silné americké podpoře po letech, kdy v exilu bojoval proti diktatuře Saddáma Husajna, jehož režim jej v nepřítomnosti odsoudil k smrti. Později však býval kritiky ke svému bývalému nepříteli přirovnáván právě kvůli sklonům k autoritářství a sektářství, které přispěly k opětovnému rozdmýchání občanské války, chaosu v zemi a vzestupu islamistů.

ČTK, ref


Klíčová slova: Irák, Nouri al-MalikiDiskuse ke článku