Vyspělý svět stárne, týká se to i Česka. Může to vyvolat dramatické problémy s důchody | Reflex.cz
nahoru

Vyspělý svět stárne, týká se to i Česka. Může to vyvolat dramatické problémy s důchody

arb8. srpna 2014 • 17:00
Důchod
Důchod
• foto: 
Marek Douša

Vyspělý svět bude mít vážné problémy s hospodářským růstem, důchody i pracovními silami. Varuje před tím studie ratingové agentury Moody´s. Podle ní může být už za 15 let situace poměrně dramatická v mnoha zemích. Situace se v tomto směru zhoršuje i v České republice. Už za 10 let by měla být i u nás více než pětina obyvatel starších 65 let. A důchodová reforma v nedohlednu.

Nejstarší obyvatelstvo bude mít výhledově (a je to realita už dnes) Japonsko. V roce 2025 má být až 30 procent lidí v zemi vycházejícího slunce starších 65 let. Následuje Německo (přes 25 procent) a nad pětinu se dostanou i Itálie, Hong Kong, Portugalsko, Malta, Finsko, Slovinsko, Řecko, Nizozemsko a dalších dvacet zemí. Podobné problémy čekají vlastně všechny vyspělé státy. Kromě nich ale i Kubu či Bosnu a Hercegovinu.

Situace se v tomto směru mění i v rychle se rozvíjejících státech, jakými jsou Čína, Indie a Brazílie, ale tam ještě není výhled tak špatný. Ale například Rusko či Ukrajina trpí navíc trvalým poklesem počtu obyvatelstva i silnou emigrací a to má také negativní ekonomické dopady.

Přes všechna tvrzení problém nevyřeší ani přistěhovalectví, protože vyspělé státy (například v Evropě) se mu z politických a bezpečnostních důvodů více brání. Navíc o vystěhování mají zájem především lidé s malou kvalifikací.

arb

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější