nahoru

Moskva zakáže dovoz většiny potravinářských výrobků ze Západu

ČTK, ref7. srpna 2014 • 13:04
Potraviny
Potraviny
• foto: 
Profimedia

Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Oznámil to dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv. Kromě toho Rusko podle premiéra zakáže tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zákaz zvažuje i pro tranzitní lety aerolinek z EU a USA do Asie. EU vyjádřila nad ruskými kroky politování s tím, že si vyhrazuje právo na ně reagovat.

Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje také na dovoz z Austrálie, Kanady a Norska. Zákaz dovozu z EU a USA se nevztahuje na alkohol.

"Na sankcích není nic příjemného a nebylo to snadné rozhodnutí, ale museli jsme ho učinit," prohlásil Medveděv. List Financial Times poznamenal, že sankce jsou rozsáhlejší než očekávali někteří experti a že pravděpodobně urychlí inflaci v Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin už ve středu podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi. Dnes bylo oznámeno, kterých výrobků se to konkrétně týká.

Agentura AP připomíná, že Rusko je silně závislé na dovozu potraviny, a to většinou právě ze Západu. Zejména to platí o velkých městech, jako je Moskva.

Země Evropské unie loni do Ruska podle AP vyvezly potravinářské a zemědělské výrobky za 11,8 miliardy eur (téměř 330 miliard korun), USA pak za 1,3 miliardy dolarů (přes 27 miliard korun).

Evropská komise vyjádřila politování nad ruskými opatřeními namířenými proti dovozu potravinářských a zemědělských výrobků. "Toto oznámení je jasně politicky motivované," uvedla komise a dodala, že zváží další opatření, jakmile bude mít k dispozici víc informací o rozsahu ruských opatření.

"Zdůrazňujeme, že restriktivní opatření Evropské unie přímo souvisí s nezákonnou anexí Krymu a destabilizací Ukrajiny," uvedla dále Evropská komise ve svém dnešním prohlášení. Po plném posouzení opatření přijatých Ruskou federací "si vyhrazujeme právo učinit náležité kroky", uzavřela Evropská komise.

Putinovo nařízení kromě konkrétních kroků k prosazení zákazu vládě také ukládá, aby zároveň zajistila dostatek zboží na trhu a nepřipustila prudký růst cen zemědělských a potravinářských výrobků. V případě nutnosti může seznam zakázaných položek i dobu platnosti upravovat, dbát má ale vláda hlavně na zvýšení domácí nabídky.

Rusko by dále mohlo zavést omezení týkající se dovozu letadel, lodí a automobilů, dodal Medveděv. Zdůraznil však, že vláda realisticky vyhodnotí výrobní potenciál Ruska v těchto oblastech.

Spojené státy a EU obviňují Rusko, které už v březnu anektovalo ukrajinský pooostrov Krym, z rozdmýchávání napětí na východě Ukrajiny a z podpory proruských separatistů. Proto EU i USA zavádějí sankce vůči jednotlivcům i firmám. Moskva na to reaguje odvetnými opatřeními.

ČTK, ref


Diskuse ke článku